SAVRŠEN IZBOR ZA KREATIVCE MEĐU PROGRAMERIMA: JavaScript pokreće čak 98% sajtova

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

U svetu programiranja, malo koji jezik ima toliko uticaja i rasprostranjenosti kao JavaScript. Od svog nastanka 1995. godine, JavaScript je evoluirao iz jednostavnog skriptnog jezika u osnovu modernog web razvoja. Prema istraživanjima platforme Stack Overflow, JavaScript je već godinama najkorišćeniji programski jezik, što potvrđuje njegovu neosporivu dominaciju u IT industriji.

Jedan od ključnih razloga zašto je JavaScript toliko popularan je njegova univerzalnost i svestranost.

Kao jedini jezik koji se nativno izvršava u svim modernim web pregledačima (brauzerima), omogućava programerima da kreiraju interaktivne i dinamičke web stranice bez potrebe za dodatnim plugin-ovima. Pored toga, njegova upotreba nije ograničena samo na frontend razvoj; zahvaljujući okruženjima poput Node.js-a, JavaScript se koristi i na serverskoj strani, u mobilnim aplikacijama, pa čak i u razvoju igara.

Istovremeno, JavaScript otvara vrata beskonačnoj kreativnosti za programere. Sloboda koju pruža u dizajniranju i implementaciji funkcionalnosti omogućava stvaranje jedinstvenih i inovativnih rešenja. Bilo da se radi o kompleksnim vizuelnim efektima, interaktivnim igricama ili naprednim web aplikacijama, JavaScript pruža alate potrebne za realizaciju najmaštovitijih ideja.

Šta je JavaScript i zašto je toliko popularan?

JavaScript je programski jezik koji se najviše koristi za izradu dinamičkih i interaktivnih elemenata na web stranicama.

Kao jedna od osnovnih tehnologija web-a, zajedno sa HTML-om i CSS-om, JavaScript omogućava programerima da ožive statične stranice dodavanjem funkcionalnosti poput animacija, interaktivnih formulara, igara i još mnogo toga.

Međutim, ovu tehnologiju posebno izdvaja mogućnost da se koristi i na serverskoj strani i u browseru, uz pomoć specijalno dizajniranih tehnologija. Ovaj dvostruki kapacitet čini JavaScript izuzetno moćnim i prilagodljivim. Kreativnost nije ograničena samo na dizajn web stranica – JavaScript je nezamenljiv za razvoj mobilnih aplikacija, mobilnih igara, pa čak i u razvoju back-end aplikacija i API-ja.

Ovaj jezik se koristi za sve, od jednostavnih funkcija na web stranici, kao što su padajući meniji i animacije, do složenih softverskih sistema kao što su online prodavnice, bankarski sistemi i društvene mreže.

Link Group Foto: Promo/ LINKgroup

Koje su glavne prednosti JavaScript-a?

Svaki programski jezik ima svoje benefite, ali rasprostranjenost JavaSkript-a nije slučajna. Uglavnom se navodi šest osnovih prednosti koje ovaj jezik čine toliko popularnim:

  • Jednostavnost učenja: JavaScript je poznat po tome što je lak za početak, čak i kada ne postoji predznanje. Za one koji već imaju osnovno znanje o HTML-u i CSS-u, učenje JavaScript-a će biti prirodan sledeći korak.
  • Brzina: JavaScript je jedan od najbržih jezika, jer se izvršava direktno u browseru. Nema potrebe za instaliranjem dodatnih programa ili servera da bi se testirao.
  • Interaktivnost: jezik omogućava dodavanje dinamičnih funkcionalnosti na sajtove kao što su animacije i reagovanje na klikove – što ga čini idealnim za kreiranje interaktivnih web stranica.
  • Podrška za sve pregledače: skoro svi moderni browseri podržavaju JavaScript, što znači da će vaš kod raditi na većini uređaja i platformi, bez dodatnih podešavanja.
  • Velika zajednica i alati: s obzirom na to da je JavaScript široko korišćen, postoji ogromna zajednica programera i mnoštvo dostupnih alata i biblioteka koje mogu olakšati rad i rešavanje problema.
  • Svestranost: možete koristiti JavaScript ne samo za kreiranje web stranica, već i za razvoj mobilnih aplikacija, server-side aplikacija i video igara.

Kakvo je stanje na tržištu za JavaScript programere?

Sa rastom digitalizacije, sve više kompanija prelazi na online modele poslovanja, što povećava potražnju za web programerima. JavaScript je dominantan u ovom prostoru, jer su Frontend JavaScript Developeri pravi kreativci među programerima. Oni čine da sajtovi, web i mobilne aplikacije budu atraktivne i interaktivne, uz mogućnost da UX/UI dizajn bude na vrhunskom nivou, ali i da sve bude optimizovano i ispravno integrisano sa backendom.

Danas 62,3% programera koristi ovaj programski jezik koji pokreće čak 98% sajtova, a prema podacima LinkedIna, danas postoji preko 400.000 otvorenih radnih mesta za JavaScript programere u EMEA regionu.

Tu je, naravno, i mogućnost odlične zarade, kao i sve češći remote ili hibrindi radni model. Na mesečnom nivou JavaScript Develop juniori imaju plate od 680 do 1700 evra, mediori od 1200 do 2900, dok seniori mogu očekivati čak od 2000 do 4300.

Kako da postanete JavaScript Developer za samo godinu dana?

Bez obzira na to da li želite da postanete full-stack programer ili da se specijalizujete za front-end ili back-end razvoj, JavaScript je tu da vam pomogne da ostvarite svoje ciljeve. Za sva vredna znanja koja se mogu pretočiti u profitabilnu karijeru potrebno je investirati određeno vreme, a jedna od najpraktičnijih škola koja pruža odlično znanje je ITAcademy, koja je i lider neformalnog IT obrazovanja u regionu.

Na ITAcademy možete usavršavati jednu od 6 trenutno najatraktivnijih oblasti industrije, a nastavu možete pratiti tradicionalno, u najmodernije opremljenim učionicama u Beogradu, ili u distance learning varijanti preko interneta. Takođe, imate priliku da sva ova znanja steknete za manje od godinu dana, nakon čega imate mogućnost dobijanja renomiranih diploma i sertifikata.

U slučaju JavaScript programskog jezika, to su međunarodno priznati Cambridge, W3Schools, CIW, ICM i LPI sertifikati.

ITAcademy pruža značajne benefite koji vode do uspešne karijere

  • Pomoć u izboru IT zanimanja – pre upisa, zainteresovani dobijaju besplatne konsultacije i stručnu pomoć pri izboru IT oblasti koja je najviše u skladu sa njihovim ambicijama i interesovanjima.
  • Portfolio već u toku školovanja – polaznici tokom školovanja grade portfolio sa praktičnim projektima na platformama kao što su GitHub (za programere) i Behance (za dizajnere) i tako na najbolji mogući način predstavljaju svoje veštine potencijalnim klijentima i poslodavcima.
  • Realno radno iskustvo – polaznicima je omogućeno da sve što su naučili tokom školovanja primene i u ITAcademy IT Practice centru, gde mogu da iskuse kako izgleda biti zaposlen u najvećim i najuspešnijim kompanijama.
  • Dokaz o stručnosti – ITAcademy radi na najvišem nivou partnerstava sa vodećim IT institucijama i kompanijama i, kao takva, jedina je institucija na Balkanu i jedna od malobrojnih u Evropi koja ima ovlašćenja da organizuje obuku i polaganje finalnih ispita za sticanje svetski priznatih sertifikata koje izdaju Oracle, Microsoft, Adobe, CompTIA, Cisco, ISTQB®, Autodesk, Linux Professional Institute, Advanced Training Consultants, IQN, CIM i drugi.
  • Pomoć pri nalaženju posla – osim kvalitetnog prenošenja znanja, ITAcademy stvara kompletne IT profesionalce, uz dodatnu podršku stručnjaka za kreiranje CV-ja, pripremu za intervjue i povezivanje sa kompanijama iz celog regiona.
  • Freelance veštine – zbog rastuće potrebe za ovakvim poslovima, na ITAcademy se uči i vođenje profila na freelance platformama, kao i pregovaranje sa klijentima.
  • 100% zagarantovano zadovoljstvo – za polaznike koji 12 meseci nakon kompletiranog školovanja iz bilo kog razloga ne pronađu posao, ITAcademy potpuno besplatno daje upis na jedan od preostalih online programa.

Kako do edukacije u ITAcademy?

Jesenji upisni rok u ITAcademy je otvoren i škola ohrabruje sve potencijalne polaznike da se informišu pozivom na broj +381 (0)11 4011 200 ili putem web sajta.

Sa ITAcademy napominju da za smer JavaScript Development vlada veliko interesovanje, a broj polaznika za generaciju 2024/25. je strogo ograničen. Zato, požurite i prijavite se već danas kako biste rezervisali svoje mesto na vreme i ostvarili veliki popust na školarinu.

Da saznate više, posetite ovaj link.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA