Da li će u toku narednih godinu dana bitkoin dostići svoj istorijski maksimum?
Uprkos trenutnom padu vrednosti bitkoin nadmašuje svoj istorijski rekord tržišne kapitalizacije i približava se svom vrhuncu svih vremena. Bitkoin nije dostigao vrh svog trenutnog ciklusa apresijacije i verovatno će ove godine preći svoj rekord svih vremena, prema istraživačkom izveštaju koji je u utorak objavio CCData.
Bitkoin je u martu dostigao najviši nivo od preko 73.700 dolara, ali se od tada trguje u rasponu između 59.000 i 72.000 dolara. Put do rekordnog nivoa u martu je u velikoj meri bio vođen odobravanjem i pokretanjem spot bitkoin fondova kojima se trguje na berzi, ili ETF-ova, u SAD u januaru.
Oni su do danas privukli neto priliv od oko 14,41 milijardi dolara.
ETF-ovi omogućavaju investitorima da kupe proizvod koji prati cenu bitkoina bez posedovanja osnovne kriptovalute. Zagovornici kriptovaluta kažu da je ovo pomoglo da se ustanovi klasa imovine i olakšalo učešće većim institucionalnim investitorima.
Ciklus bitkoina se odnosi na period u kome se digitalna valuta penje na novi rekordni nivo, a zatim ponovo pada da bi ušla period niskih vrednosti. Ovi ciklusi, od kojih su tri sada završena od lansiranja bitkoina, imaju tendenciju da prate sličan obrazac. Sve je bilo usredsređeno na događaj koji se zove prepolovljenje, tokom kojeg je nagrada za rudare prepolovljena, smanjujući ponudu bitkoina na tržištu.
Tipično, prepolovljenje se često dešava mesecima pre nego što bitkoin dostigne najviši nivo za čitav ciklus. Ovaj trenutni ciklus je bio drugačiji. Bitkoin je porastao na najnoviji rekord pre nego što se prepolovio zbog bikovskog raspoloženja oko ETF-ova u SAD.
Sa trgovanjem bitkoinima u rasponu nakon rekordnog maksimuma, mnogi su se pitali da li je kriptovaluta dostigla vrh trenutnog ciklusa. Izveštaji sugerišu da bitkoin može dostići novu rekord.
Firma za podatke i istraživanje kaže da su istorijski trendovi pokazali da je događaj prepolovljenja uvek prethodio periodu rasta cena koji može da traje od 366 dana do 548 dana. Poslednje prepolovljenje bitkoina dogodilo se 19. aprila ove godine.
Primećen je pad aktivnosti trgovanja na centralizovanim berzama skoro dva meseca nakon događaja prepolovljenja u prethodnim ciklusima, koji izgleda odražava ovaj ciklus. Ovo sugeriše da bi se trenutni ciklus mogao dalje proširiti do 2025. godine.
Analitičari su priznali da je uticaj institucionalnih učesnika u industriji u sadašnjem ciklusu promenio prethodne trendove, i da će u trećem kvartalu verovatno doći do niske trgovinske aktivnosti.
Podaci i prethodni trendovi su dovoljno jaki da sugerišu da je svaka bočna akcija cena privremena i verovatno ćemo pre kraja godine još jednom probiti prethodne maksimume svih vremena. Izveštaji govore da je predstojeće lansiranje Ethereum ETF-a u SAD i drugih sličnih proizvoda širom sveta predodređeno da unese dodatni kapital.
Apresijacija bitkoina se odvija u kratkom vremenu. Na primer, u ciklusu 2012. godine, 91% ukupne ekspanzije cene bitkoina od prepolovljenja do rekordne vrednosti dogodilo se u četiri meseca pre vrhunca ciklusa. Ovaj udeo povećanja cena iznosio je 78% i 71% u četiri meseca pre respektivnih rekordnih nivoa u ciklusima 2016. i 2020. godine.
Takva parabolična ekspanzija tek treba da se napravi u trenutnom ciklusu.
Kako se bitkoin drži na oko 60.000 dolara već́ nekoliko meseci, to znači da investitori akumuliraju bitkoine umesto da ih prodaju. Ako bitkoin dostigne najviši nivo u istoriji, maloprodajni investitori bi mogli da se nagomilaju kako bi povećali cenu.
Ponovo prolazimo kroz prošle cikluse, kada cena ubedljivo probije istorijski maksimum, masovna maloprodajna aktivnost se agresivno povećava, što obično podstiče cene na više. U narednom periodu ćemo svakako saznati da li si pomenuta predviđanja tačna.
(Telegraf.rs/Goran Kunjadić)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.