Zašto je osnovan sud za digitalnu ekonomiju u Dubaiju?
Pravni okvir za kriptovalute predstavlja veliki izazov za savremeno zakonodavstvo u gotovo svim državama koje prepoznaju kripto tržište. I grad Dubai se susreće sa sličnim problemima s tim što je zakonodavstvo među najnaprednijima kada su kriptovalute u pitanju.
Pored toga, specijalni sud za digitalnu ekonomiju u Dubaiju spada u jedan od najsavremenijih sudova u svetu. Ono što je karakteristično za zakonodavstvo za emirat Dubai je da se ono neprekidno usavršava tako da sud mora da prati te promene. E1mirat ima za cilj da održi korak sa pravnim okruženjem koji se razvija kako bi pomogao u zaštiti javnosti od novih pretnji kao što je prevara sa kriptovalutama.
Sud za digitalnu ekonomiju DIFC (Dubai International Finance Centre) pokrenut je u decembru prošle godine da bi delovao kao ključni arbitar u sporovima koji proističu iz napredne tehnologije, od veštačke inteligencije i velikih podataka do blokčejna, 3D štampanja i robotike. Radi se o novoj oblasti u sudstvu i osnivanje specijalizovanog suda će svakako doprineti pravnom uređenju novih tehnologija.
Najsavremenije telo, kojim upravljaju sudovi Međunarodnog finansijskog centra Dubaija (DIFC), vlasti su najavile kao prve na svetu, što zapravo i jesu. Sud sprovodi građanske i komercijalne parnice za predmete u oblasti digitalne ekonomije koja se brzo širi. Trenutno opterećenje specijalizovanog suda prvenstveno uključuje upotrebu i zloupotrebu digitalnih valuta.
Pažnju svetske kripto javnosti je skrenuo slučaj nezakonitog prisvajanja 300 bitkoina u vrednosti od oko 8,5 miliona dolara. Radi se o kompaniji sa sedištem u Dubaiju, tako da je slučaj u nadležnosti lokalnog suda, odnosno suda za digitalnu ekonomiju. Pravni postupak je pokrenut kada je podneta prijava da su bitkoini nestali iz digitalnog novčanika pre nego što je kupovna cena izmirena.
Dva sata nakon što su bitkoini prebačeni, premešteni su u drugi novčanik, što je dovelo do umešanosti policije i na kraju do sudskog spora. Digitalni sud je odlučio da, prema važećoj pravnoj regulativi, ugovor o kupoprodaji digitalnih novčića nije predstavljao obavezujući ugovor pa je slučaj uzet u dalje razmatranje.
Na ovaj način se stvara pravno okruženje koje je prilagođeno digitalnoj ekonomiji. Pored toga, sud podstiče inovacije i ohrabruje preduzeća da usvoje nove tehnologije. Čitav pravni sistem Dubaija šalje poruku stranim tehnološkim kompanijama i početnicima da pravni sistem UAE pruža kompletan okvir za složeno poslovanje u digitalnoj ekonomiji.
Ovo će svakako učiniti UAE još atraktivnijom destinacijom za strane investitore zainteresovane za tehnološke sektore. Kako će se projekat pokazati u praksi saznaćemo u bliskoj budućnosti.
(Telegraf.rs/Goran Kunjadić)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.