Kako se zloupotrebe na kripto berzama odražavaju na tržište?

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Svedoci smo uspona ali i padova raznih kriptovaluta al i kripto berzi. Uzroci uspone i padova kriptovaluta su najčešće u nedovoljnoj prihvaćenosti na kripto berzama ali i u svakodnevnoj upotrebi. Nedovoljna prihvaćenost na tržištu dovodi do smanjenja ulaganja u digitalnu valutu. Posledica ovog začaranog kruga je dalje slabljenje i konačni nestanak valute sa digitalnog tržišta.

Pri tome su ostali oštećeni inicijalni ulagači odnosno investitori koji su uložili početni kapital u digitalne novčiće. Kod kripto berzi stvari stoje nešto drugačije. Postoji više uzroka koji mogu dovesti do kraha berzi. Jedan od uzroka može biti hakerski napad koji je do sada izazvao krah više kripto berzi. Hakeri, od/61nosno organizovane hakerske grupe vrše organizovane i ozbiljne napade pri kojima uspeju da ukradu ogromne količine novca.

Kripto berza tada može pretrpeti ozbiljne udarca posle kojih nije sposobna da se oporavi. Pored toga, ne manje značajan uzrok kraha berzi, predstavljaju finansijske malverzacije u okviru samih berzi, a najčešće ih vrše ljudi iz strukture same berze. Jedna od prvih propalih australijskih berzi kriptovaluta, Blockchain Global entiteta ACX.io, prijavila je jednog bivšeg i dva sadašnja direktora korporativnom nadzornom organu ASIC zbog potencijalnih kršenja Zakona o korporacijama.

Regulator je rekao da će preduzeti mere samo po onim izveštajima za koje ima dovoljno dokaza. Kolaps platforme za trgovanje kriptovalutama, koja je pokrenuta 2016. godine, ostavila je više od 50 miliona dolara dugova kreditorima, a neki investitori kažu da regulatori nisu učinili dovoljno da ih zaštite. Pomenuta platforma je omogućila investitorima da kupuju i prodaju digitalne valute, ali su krajem 2019. godine kupci izgubili pristup svojim sredstvima na berzi.

U najnovijem izveštaju poveriocima ističe se potencijalna zloupotreba sredstava kupaca. Otkriveno je da su sredstva investitora pomešana sa sredstvima kompanije i da se koriste za ulaganje u druge kompanije i ličnu potrošnju, uključujući otplatu stambenih kredita bez znanja kupaca. Samo poslovanje kripto berze je počelo rudarenje kriptovaluta. Činilo se da je u ranim danima bio prilično profitabilan i da je zaradio značajan novac od onoga što možemo da vidimo iz te rudarske operacije.

Očekuje se 1da će potraživanja poverilaca premašiti 50 miliona dolara a oko polovine tog novca odnosi se na potraživanja pojedinačnih investitora. Sredstva klijenata su prebačena između različitih bankovnih računa u vlasništvu povezanih trustova i kompanija, uključujući pružaoce usluga kastodi bankarstva, i premeštena u onlajn i oflajn digitalne novčanike.

Bivši direktor Allan Guo tvrdi da je izgubio pristup određenim novčanicima koji sadrže kriptovalutu kompanije, u vrednosti od 5 miliona dolara, koja se nalazi na laptop računaru koji je ukraden sa aerodroma u Kini u decembru 2019 što ukazuje na krajnje nemaran i neprofesionalan odnos prema poslovanju.

Zloupotrebe na kripto berzama mogu dovesti dao značajnih gubitaka pojedinaca, ali i do poremećaja na kripto tržištu. Da li će se pronaći efikasni način da se ovakve pojave spreče pokazaće vreme koje dolazi.

(Telegraf.rs/Goran Kunjadić)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA