Da li SAD gube svoju moć́ kao tržište kriptovaluta?

 
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Tržište kriptovaluta većim delom 2022. govori da uticaj SAD na kripto sektor slabi. Bitcoin je započeo svoje postojanje negde u Kaliforniji u Silicijumskoj dolini, ali rast će se desiti negde drugde. Postaje jasno da ako SAD ne mogu da isprave regulativu, prvenstveno u definisanju načina na koji berze treba da funkcionišu, kripto berza Coinbase će morati da investira više negde drugde.

Oni koji u Vašingtonu dovode u pitanje kriptovalute na to uglavnom čine samo kroz prizmu zaštite investitora i ne zanima ih razvoj blokčejna odnosno Web-a 3.0. Kolaps kripto berze FTX pokazao je koliko kripto može biti opasan po ekonomiju i iz tih razloga se u SAD pojavio dodatni oprez. Kako ne postoji regulativa koja bi sprečila zloupotrebe na kripto tržištu strah od malverzacija kripto valutama postaje opravdan. Tim pre bi vlasti SAD trebalo da donesu regulativu koja bi obezbedila zakonitost poslovanja.

Pored toga dilema o nadležnosti u slučaju krađe kripto valuta pogoduje hakerima koji su na ovaj način zaštićeni. Možemo konstatovati da su SAD dostigle vrhunac kao kripto centar za inovacije i razvoj i da su druge zemlje spremne da budu novi dom za sledeći veliki blokčejn projekat. Bitka oko tržišta kriptovaluta u SAD je usredsređena na to kako se prikuplja novac od investitora.

SEC gleda na to na kao na tržište hartija od vrednosti štiti investitore od izdavaoca novčića i čini sistem razmene kriptovaluta sličnim onome što danas postoji na berzi. Postoje stotine berzi širom sveta i hiljade programera koji grade decentralizovane aplikacije za trgovinu na blokčejnu. Opšti je stav da ako želite da ovo razvijete sa više regulatorne jasnoće, preselite se u Aziju. To je postalo jasno ove zime kada su regulatori počeli da ciljaju na berze u onome što je tržište nazvalo „Operacija Choke Point 2.0“.

Kripto biznisi koji mogu zahtevati prisustvo domaćeg pravnog lica, kao što su kompanije koje tokenizuju američke nekretnine ili obveznice trezora, preseljenje u zemlje sa kripto-prijateljskim propisima je relativno jednostavno i praktično rešenje za održavanje kontinuiteta poslovanja uprkos Operation Choke Point 2.0,. Uprkos trenutnom stanju regulatorne neizvesnosti još uvek postoje mogućnosti na američkom tržištu.

Ako kompanija uspešno savlada ove izazove ostvariće pristup jednoj od najvećih ekonomija sveta sa prednostima prvog pokretača i lakšim pristupom američkoj grupi Web3 talenata koji možda nisu otvoreni za preseljenje. Trenutno se azijske zemlje bore jedna protiv druge kako bi postale što veće Web 3 blokčejn čvorište. Više ne moraju da privlače talente iz SAD, od kojih su ionako mnogi strani državljani iz Azije. U Aziji, zemlje kao što su Japan, Južna Koreja i Singapur se smatraju zlatnim standardom u regulaciji tržišta. Uspostavljeni su režimi licenciranja za berze i razumni regulatorni okviri.

U međuvremenu, SAD imaju niz propisa na saveznom i državnom nivou. Regulatorne agencije kao što su SEC i Komisijea za trgovinu robnim fjučersima nadgledaju različite vrste investicionih proizvoda.

Postaje očigledno da ukoliko u SAD ne dođe do promena u regulativi kriptovalauta, da će američko tržište sve više zaostajati za napretkom kripotvaluta u Aziji. Da li se ova pojava odnosi samo na kriptovalute ili i na kalsične finansijske transakcije, još uvek nije sasvim jasno. U svakom slučaju, bliska budućnost će nam to otkriti.

(Telegraf.rs/Goran Kunjadić)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA