Veselin Jevrosimović: Nova interaktivnost

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Svaki korisnik pametnog telefona, računara ili tableta odavno je naviknut na elemente prikaza na ekranu pomoću kojih može da upravlja aplikacijama.

Bilo da je u pitanju dugme, lista stavki, polje za unos teksta ili takozvani „čekboks“ za aktiviranje određene opcije, svi veoma vešto baratamo ovim kontrolama.

Naravno, u početku je veza između nas i onoga što se dešava na monitoru bio računarski miš. Nakon toga smo dobili displeje osetljive na dodir i brzo naučili kako da „tapkamo“, „svajpujemo“, „pinčujemo“ i kako se sve već zovu različiti pokreti prstima.

Pitanje je, šta sledi nakon ovoga?

Veselin Jevrosimović intervju za Telegraf Foto: Milena Đorđević

Naime, za razliku od upravljanja mišem, pokreti prstima omogućili su mnogo direktniju interakciju između ljudi i računara. Rekao bih i mnogo prirodniju, jer je u većini slučajeva nestao posrednik u vidu kursora, pa smo elemente prikaza mogli direktno i bukvalno da dotaknemo.

Proizvođači uređaja dosetili su se da potezima dodaju odgovor u vidu vibracije, pa imamo i povratnu informaciju o uspešnosti akcije. E sad, elementi aplikacije o kojima pričam jednim imenom se zovu grafičko korisničko okruženje (eng. GUI, graphical user interface).

Sa pojavom uređaja i programa koji podržavaju virtuelnu i proširenu realnost, javlja se potreba za novom vrstom upravljanja – pre svega glasom i pokretima tela – ali i novim korisničkim okruženjima koja treba aplikacije da uklope u fizički prostor oko nas.

Već sada dizajneri rade na uvođenju novih rešenja koja se najčešće nazivaju vizuelnim korisničkim okruženjima (eng. VUI, visual user interface).

Ona su prirodan nastavak tradicije GUI-ja, i svakako će u početku u mnogome podsećati na postojeće kontrole. Vremenom će neminovno napredovati i prilagođavati se načinu funkcionisanja novih aplikacija, ali i novim metodama upravljanja.

Pisao sam nedavno o novom proizvodu kompanije Epl koji predstavlja svojevrstan pogled u budućnost primene virtuelne i proširene realnosti. Prema onome što smo mogli da vidimo kroz testove eksperata, radi se o odlično zamišljenom spoju virtuelnog i stvarnog sveta, korišćenja računara i prirodnog upravljanja sistemom, upotrebe softvera i fizičkih predmeta.

Nakon što budu prevladani tehnički izazovi koje svako novo rešenje neminovno nosi sa sobom, priključiće se i drugi proizvođači sa sopstvenim idejama i unapređenjima. I dok se okrenemo, živećemo u svetu vizuelnih korisničkih okruženja.

(Telegraf.rs/Veselin Jevrosimović)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA