Veselin Jevrosimović: Tehnološka neminovnost

 ≫ 
  • 0

Ne tako davno, pripadnost kompanija različitim granama privrede bila je jasna i očigledna. Ono što se rečnikom domaćeg zakonodavstva naziva „pretežna delatnost“, mogli ste u većini slučajeva da prepoznate već na osnovu naziva, logotipa ili generalnog marketinškog nastupa firme.

Uostalom, i sam u ovim redovima obično koristim izraz „IT industrija“ kada želim da pričam o kompanijama čije je poslovanje vezano za tehnološke inovacije i digitalni svet.

Postavlja se, međutim, pitanje da li će u doglednoj budućnosti sve industrije u sebi sadržavati preovlađujuću IT komponentu?

Oblazak trim staze na Fruškoj Gori Foto: Milena Đorđević

Mediji su puni tekstova i priloga o uspesima inovativnih firmi i pojedinaca koji pokušavaju da donesu revoluciju u različite oblasti poslovanja.

Ideje su po pravilu vezane za uvođenje digitalnih uređaja, softverskih rešenja i interneta u tradicionalne poslovne procese, bilo da se radi o trgovini, transportu, proizvodnji ili poljoprivredi. Mnoge od tih inovacija u svojoj osnovi imaju kompleksan i efikasan informacioni sistem, korisnicima vidljiv kroz interaktivni portal i mobilnu aplikaciju koja omogućuje brži i jednostavniji kontakt sa klijentima, obavljanje posla uz minimum prateće infrastrukture i automatizaciju svih procesa.

U drugim slučajevima široj publici ta vrsta automatizacije nije vidljiva jer se dešava interno, ali je izuzetno značajna u odnosu na konkurentsku prednost na tržištu.

Ako se firma bavi dostavom, a čitav sistem je nezamisliv i ne može da funkcioniše bez softverske i internet komponente, da li su oni istovremeno i IT kompanija? Da li su oni primarno IT kompanija? Pomoć specijalizovanih IT kuća pri razvoju ovakvih sistema se podrazumeva, ali je za proces održavanja i konstantnog razvoja novih funkcionalnosti neophodna interna opredeljenost ka informacionim tehnologijama.

Opet se vraćamo na neku vrstu lajtmotiva ovih tekstova.

Hteli mi to ili ne, digitalno doba u kome živimo u naše živote neminovno uvodi tehnologiju, elektronske uređaje i softverska rešenja.

Sve to na način da oni postaju sveprisutni deo svakodnevice i nešto bez čega ne može da se zamisli bilo koja ljudska aktivnost. Da bismo u takvom svetu mogli da funkcionišemo, neophodno je da budemo računarski i tehnološki pismeni, da pratimo trendove i da se neprekidno usavršavamo.

Dodatni napor koji pri tome moramo da uložimo u ovladavanje novim veštinama višestruko će se isplatiti – kako nama, tako i generacijama koje dolaze.

(Telegraf.rs/Veselin Jevrosimović)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA