Veselin Jevrosimović: Kvantne baterije

  • 4

Od prvih teorijskih postavki kvantne mehanike, početaka našeg razumevanja ponašanja materije na nivou atoma i subatomskih čestica, prošao je tek jedan vek. U tih stotinjak godina, upravo zahvaljujući istraživanjima na polju fizike, elektrotehnike i osobina različitih materijala, tehnologija je napredovala vrtoglavom brzinom i iz korena promenila život ljudi. Teško razumljive teorije i opisi pojava koje se kose sa našim poimanjem stvarnosti, nalaze utelovljenje u uređajima koje svakodnevno koristimo.

Isti ti uređaji ne mogu da funkcionišu bez baterija. Od prenosnih računara i mobilnih telefona koje svako od nas nosi u džepu, preko bežičnih slušalica i pametnih satova, do automobila na električni pogon, sve više zavisimo od baterija. Neretko upravo njihove dimenzije određuju oblik i veličinu aparata, a čine i značajan procenat težine.

Kapacitet i brzina punjenja utiču na upotrebnu vrednost uređaja, ali i na korisničko iskustvo i udobnost korišćenja. Istovremeno, one predstavljaju veliku opasnost po zdravlje planete jer opasne materije koje ih čine zagađuju okolinu i stvaraju elektronski otpad koji se teško reciklira. Zbog svega nabrojanog, poslednjih desetak godina obeležila je trka u proizvodnji alternativnih tipova baterija.

Veselin Jevrosimović,  Srbija Maraton Komtrejd Comtrade Serbia Marathon Foto: Marko Jovanović

Pisao sam već o tankim savitljivim baterijama baziranim na posebnim vrstama bakterija. Drugi pravac razvoja su takozvane „kvantne baterije“. Za razliku od klasičnih baterija koje hemijsku energiju pretvaraju u električnu, ovde se koriste superprovodnici i magnetna polja.

Pošto nema tečnih hemijskih jedinjenja, značajno je smanjena opasnost od požara, što je posebno važno kod električnih automobila. Pri tome je vreme potrebno za punjenje svedeno na minimum, a paradoks je što se ono skraćuje sa povećanjem kapaciteta baterije. Istraživanja ovakvih baterija su još u ranoj fazi, ali postignuti napredak obećava.

Sigurno je da ćemo u doglednoj budućnosti dobiti najmanje jednu, a verovatno i više vrsta naprednih baterija u masovnoj upotrebi. Ipak, to nije krajnji cilj. Ono čemu težimo osmislio je naš slavni izumitelj Nikola Tesla, baš u vreme kada su nastale prve teorije kvantne fizike. Naravno, pričam o bežičnom prenosu električne energije do bilo koje tačke na planeti. Kada to bude ostvareno, nestaće i potreba za baterijama uređajima, a Zemlja će biti zdravije mesto za život.

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • M.K.

    3. jul 2021 | 22:38

    .Dobra stvar nece više biti potrebno kopanja lithiuma ,kvantna baterija ne gubi snagu , ne mora se napuniti, moze se koristiiti i milion km.Takodje dobra oprema i za Robote koje iztrazivaju pod dubinom Mora (U robot KI , ili na drugim planetima bez vulkana i bez solarnog sistema . U medizini dobre za pejsmejkere i proteze.

  • Majkl Džondar

    3. jul 2021 | 16:28

    Nema bez Tesle ništa.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA