Analiza: Kako programeri u Srbiji zarađuju i do 7.500 evra mesečno?
Istraživanja najvećeg sajta za zapošljavanje u Srbiji potvrdila su da je prosečna neto plata programera i dalje nekoliko puta veća od prosečne plate u našoj zemlji i iznosi primamljivih 1.225 evra mesečno, dok najviša plata koju kao progamer trenutno možete da ostvarite iznosi neverovatnih 7.500 evra mesečno
Da IT predstavlja jedan od najplaćenijih i najrazvijenijih IT sektora, zna se odavno. A nedavno istraživanje o visini zarade u ovoj industriji koje se odnosi na period od jula 2020. do februara 2021. i koje obuhvata preko 1.000 programera različitog iskustva i pozicija pokazalo je da je ona uspešno odolela izazovima pandemije virusa Covid-19 i tako zadržala jedno od vodećih mesta po visini neto zarada.
Od početnika do seniora – u IT sektoru svi dobro zarađuju
Bez obzira na to da li ste početnik bez imalo iskustva ili senior sa godinama staža i dokazanih rezultata iza sebe, velika je verovatnoća da ćete sa platom programera biti zadovoljni.
Prihodi u ovom sektoru direktno zavise od iskustva, tzv. senioriteta, pa tako seniori u proseku zarađuju 1.724 evra, dok prihodi mediora iznose 1.144 evra, a juniori, koji su se tek zaposlili, ostvaruju primamljivu zaradu od 736 evra.
Ono po čemu se IT industrija posebno izdvaja od drugih jeste mogućnost brzog i sigurnog napretka, pa ako ste posvećeni junior koji sa odgovornošću obavlja svoj posao, za relativno kratko vreme možete dogurati do pozicije mediora i značajno veće plate.
Pored senioriteta, na visinu plate takođe utiče i konkretna pozicija koju obavljate. Ukoliko na primer rešite da steknete znanja i veštine za softverskog inženjera, vaša plata biće i do nekoliko puta veća od prosečne zarade u IT sektoru i iznosiće na mesečnom nivou oko 7.500 evra neto.
Opšti zaključak je da su zbog velike potražnje za programerima plate u IT sektoru zaista atraktivne i, bez obzira na to na kom ste nivou, početna zarada biće nekoliko puta veća od prosečne zarade u Srbiji. Međutim, ovaj sektor nije atraktivan samo zbog prihoda:
programeri u Srbiji uživaju i niz drugih pogodnosti poput fleksibilnog radnog vremena, plaćenog usavršavanja i podsticajne atmosfere na poslu. Otuda je IT pravi izbor za one koji traže dinamično i cenjeno zanimanje koje će se u potpunosti prilagoditi njihovoj ličnosti i afinitetima.
Zašto su stručnjaci u IT sektoru visoko plaćeni?
Kraj prošle i početak ove godine potvrdili su da je IT jedan od retkih sektora koji su uspešno odoleli izazovima pandemije. Ovo potvrđuje činjenica da čak 90% IT firmi nije otpustilo nijednog radnika tokom najgoreg dela pandemije, a domaća IT industrija zabeležila je rast i u 2020. godini. Istovremeno, našoj zemlji nedostaje najmanje 7.000 IT stručnjaka godišnje.
Uz to, vanredna stanja i različite restrikcije pokazale su koliki je potencijal tehnologije za obezbeđivanje neometanog funkcionisanja brojnih oblasti – od obrazovanja, preko medicine, do poslovanja. Stoga je na neki način trenutna epidemiološka kriza dodatno povećala potrebu za IT stručnjacima.
Drugim rečima, IT sektor u Srbiji postaje sve važniji: vrednost IT usluga konstantno raste, kao i broj zaposlenih, što je dovelo do veoma visokih plata IT stručnjaka, a oni koji se odluče da steknu odgovarajuću ekspertizu ne čekaju ni dana na posao u struci.
Danas su traženi programeri svih nivoa – od juniora, preko mediora, pa sve do seniora. A među njima najveće šanse za zaposlenje imaju programeri koji vladaju nekim do sledećih jezika: JavaScript, Java, Net, PHP, Python, C# i C++. Stoga, ukoliko i vi razmišljate o karijeri u ovoj oblasti, a niste sigurni za koji jezik da se odlučite, možda bi najbolje bilo da izaberete neku od tehnologija koje su među najtraženijim.
Za sve koji razmišljaju o karijeri u ovoj oblasti: Sada je pravo vreme za ulazak u IT
Trenutna pandemija naučila nas je da je važno imati posao koji je otporan na potencijalne restrikcije, koji se može obavljati od kuće i čiji su proizvodi često krucijalni za odvijanje života u otežanim uslovima poput ovih. Upravo takva oblast je IT. Pa nije ni čudo što sve više ljudi razmišlja o karijeri u njoj.
Pored visokih plata, ono što je najprivlačnije jeste činjenica da se u ovu oblast lako ulazi čak i ako nemate nikakvo prethodno iskustvo. Naime, znanja i veštine danas je lako usvojiti putem brojnih online kurseva i tutorijala.
Međutim, jedno treba da znate:
- ukoliko želite da na najbrži, ali i najkvalitetniji način uđete u svet IT-ja i dođete do svog prvog posla, onda je najbolje da upišete neku školu za programiranje.
U Srbiji se posebno izdvojila ITAcademy i poznata je kao institucija čiji polaznici za svega 12 meseci stiču primenljiva i naplativa IT znanja i veštine, a do prvog posla neretko dolaze još tokom školovanja. Zahvaljujući naprednoj platformi za učenje na daljinu ovo je škola u kojoj nastava nikada nije prekinuta, čak ni tokom prošlogodišnjeg vanrednog stanja. Razlog efikasnosti školovanja na ITAcademy i uspeha njenih polaznika leži u činjenici što je nastava koncipirana tako da se kroz rad na realnim IT projektima znanja istovremeno usvajaju i primenjuju, dok se praksa obavlja u našim vodećim IT kompanijama i pod mentorstvom dokazanih IT stručnjaka.
Kako neki polaznici ističu, ITAcademy je mnogo više od škole za programiranje – to je institucija na kojoj ćete, osim IT znanja i svetski priznatih IT sertifikata, dobiti i niz drugih alata i resursa za sticanje vrednih poslovnih veština, ali i punu podršku Centra za razvoj karijere, koji će vam pomoći da vrlo brzo dobijete svoj prvi IT posao.
Iskoristite trenutak i postanite deo jedne od najplaćenijih industrija u Srbiji i svetu.
(Telegraf.rs/PR?
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boban
Sve, sve, ali da se u ovu oblast "lako ulazi čak i ako nemate prethodnog iskustva", može da izjavi samo neko ko programiranje nije video ni na TV.
Podelite komentar
Doca
Jesu programerima dobre plate ali oni to svojim znanjem zarade. Ne može svako to da bude. Ali da se ne lažemo, njihove plate su NIŠTA u odnosu na polupismene političare i njihova primanja u 5-6 upravnih odbora i raznih šapolovina.
Podelite komentar
Srdjan
Ko da je 1300e nesto, dok plati ratu za stan 300, za auto 200 i racune 200 sta mu ostane, 20e dnevno. To je za hranu knap. Strasno gde zivimo i sta su nam usadili u mozak.
Podelite komentar