Ovi beogradski fakulteti su pomoću tehnologije realizovali kompletnu nastavu tokom vanrednog stanja
Poslednja dva meseca profesori su se, zajedno sa svojim studentima, trudili da, koristeći prednosti savremene tehnologije, na što bolji način realizuju nastavu i pređu predviđeno gradivo za letnji semestar.
Za mnoge je ovo bio veliki problem, ali postoje i ustanove koje su bez velikih poteškoća uspele da realizuju kompletnu nastavu na daljinu, preko interneta.
Među njima se izdvajaju Visoka škola strukovnih studija za informacione tehnologije – ITS i Fakultet savremenih umetnosti, koji već dugo koriste najsavremeniju Distance Learning platformu kao dodatno nastavno sredstvo, što se pokazalo kao velika prednost u situaciji kada je nastavu trebalo realizovati u potpunosti online.
Raspitali smo se kako je nastava realizovana i koje su sve tehničke resurse koristili za rad.
Kako se izvodi online nastava na Visokoj školi za IT?
Visoka škola strukovnih studija za informacione tehnologije – ITS nijednog trenutka nije prekidala svoj rad tokom vanrednog stanja. Nastava se redovno realizuje putem Live streama, pomoću Distance Learning Systema kompanije LINKgroup, osnivača škole. DL platforma je jedinstvena u Srbiji, pravljena je po uzoru na najbolje svetske platforme i studentima pruža mogućnost da iskoriste prednosti savremenih tehnologija na najbolji mogući način – za svoje obrazovanje.
Ukoliko studenti iz nekog razloga nisu u mogućnosti da određeno predavanje prate u realnom vremenu, u svakom trenutku ga mogu potražiti u video-arhivi i pogledati u bilo koje vreme. Na taj način, oni u svakom trenutku imaju pristup ranijim predavanjima i mogu ih ponovo odslušati. Pored toga, na platformi se nalaze materijali sa predavanja koji studentima pomažu da što efikasnije savladaju gradivo i polože svoje ispite uspešno.
Studenti dobijaju i online testove za proveru znanja nakon svake pređene oblasti, koji im pružaju uvid u to koliko su gradiva savladali i na čemu još treba da rade. Još jedna od mogućnosti koja je dostupna studentima su i čet konsultacije sa profesorima. Ovakav vid komunikacije predstavlja posebnu pogodnost jer studenti trenutno nisu u mogućnosti da uživo razgovaraju sa profesorima i postavljaju im pitanja kako bi razrešili sve nedoumice.
FSU – Jedini umetnički fakultet koji je u potpunosti realizovao nastavu online
Od uvođenja vanrednog stanja zbog proglašene pandemije, Fakultet savremenih umetnosti – FSU nastavu je u potpunosti organizovao online, a u zavisnosti od tipa predmeta (društveno-humanistički, teorijskoumetnički i umetnički), nastava je redovno održavana na čak 3 načina: kao Live streaming pomoću Distance Learning Systema, online nastava pomoću neke od platformi za učenje na daljinu kao što su Zoom, Meet, Google Classroom i Skype ili online konsultacije putem razmene materijala.
Svi profesori FSU tokom trajanja vanrednog stanja pokazali su izuzetnu posvećenost studentima. Nastavnici na društveno-humanističkim predmetima, uz poštovanje svih preporučenih mera, dolazili su na posao i izvodili nastavu pomoću Live streama iz učionica i, pored toga, kao i svi ostali nastavnici, bili su dostupni studentima tokom nedelje putem online konsultacija. Posle emitovanja uživo, live stream predavanja su arhivirana na Distance Learning platformi, a video-arhiva je stalno dostupna studentima.
Koristeći Distance Learning platformu, Studentski portal, Live stream, Zoom, Meet, Google Classroom i Skype, studenti FSU su bili u prilici da nastave sa praćenjem nastave, kao i sa redovnim učenjem. Nastava se odvijala na daljinu, ali u skladu sa nastavnim planom i programom studijskih profila na FSU. Posle svakog održanog predavanja, nastavni materijali su se postavljali na Studentski portal i tako ostajali trajno dostupni studentima, zajedno sa video-snimcima svih predavanja snimljenih i emitovanih uživo.
Najveći izazov je bio kako realizovati nastavu iz umetničkih predmeta. Sudeći po izveštajima nastavnika o realizovanoj nastavi, kao i na osnovu komentara pojedinih studenata, nastava se i iz ovih predmeta uspešno realizovala. Studenti FSU su imali mogućnost da iskoriste vreme koje smo svi najviše provodili u svojim domovima i savladaju pređeno gradivo. Još jednom se pokazalo da je korišćenje napredne tehnologije moguće iskoristiti i u obrazovanju umetnika, a posvećeni profesori su ih na najbolji mogući način upotrebili za realizovanje nastave.
Nastava i preko mobilnih telefona
Studenti ovih ustanova su u proteklom periodu nastavu pratili i preko svojih mobilnih telefona. Naime, njima su na raspolaganju iOS i Android aplikacije za učenje, preko kojih u svakom trenutku mogu pristupiti Distance Learning platformi, zakazanim Live Class sesijama i video-arhivi. Ove besplatne aplikacije pružaju jednostavan pristup svim predavanjima i online lekcijama. Dovoljno je da na svom iOS ili Android telefonu instaliraju aplikaciju i mogu neometano prelaziti predviđeno gradivo ili gledati online časove.
Upis za buduće brucoše takođe se realizuje online
Polako se približavamo kraju školske godine, a pred maturantima je važna odluka odabira pravog fakulteta za dalje školovanje. Zato se na ovim ustanovama i proces upisa u generaciju 2020/2021. realizuje online ili putem telefona.
Studenti ITS-a imaju mogućnost da se usavršavaju na 4 najaktuelnija i najplaćenija IT profila: Informacione tehnologije, Računarska multimedija, Informacioni sistemi, Elektronsko poslovanje. Tu su i akreditovane master studije za IT − dvogodišnje master studije koje pružaju širok spektar ekspertskih znanja iz informacionih tehnologija. Zato je studiranje na ITS-u najbolja opcija ukoliko želite kompletno IT obrazovanje.
Na Fakultetu savremenih umetnosti postoje osnovne, master i doktorske studije, a možete izabrati školovanje na jednom od 13 smerova: pored Multimedijalne produkcije možete odabrati Slikarstvo, Vajarstvo, Živopis, Multimedije, Grafiku, Grafički dizajn, Modni dizajn, Dizajn enterijera, Game Art, Glumu, Muzičke komunikacije ili Primenjene medije i kreiranje sadržaja.
Više informacija potražite na sajtovima www.fsu.edu.rs i www.its.edu.rs.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.