VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Nepredvidiva budućnost

 ≫ 
  • 0

Jedan od zadataka koje sam pred sebe postavio pri pisanju ovih tekstova je i pokušaj predviđanja tehnološkog napretka. Kako su savremeni svet i svakodnevne aktivnosti bezmalo svakog stanovnika planete usko i neraskidivo povezani sa digitalnim uređajima i telekomunikacijama, to znači da istovremeno pišem i o budućnosti ljudskog roda. Retko, međutim, razmišljamo o tome koliko je ponekad teško anticipirati dešavanja u oblastima koje su veoma dinamične.

Zbog toga se svaki put iznenadim kada pročitam o procenama eksperata od pre nekoliko decenija koje su se obistinile sa neverovatnom preciznošću. Jedan od dobrih primera je predviđanje da će računari u prvim decenijama 21. veka biti sveprisutni i da će se ugrađivati u najrazličitije uređaje i predmete za svakodnevnu upotrebu.

Početkom sedamdesetih godina prošlog veka, kada se ova ideja rodila, kompjuteri su zauzimali po nekoliko prostorija i bili su rezervisani samo za velike naučne centre, vojne i državne institucije. Danas, pri svemu tome, imamo praktično eksponencijalno ubrzanje tehnološkog rasta, pa se lako može desiti da realnost „preskoči“ nekoliko očekivanih koraka razvoja IT rešenja.

startup, start-up, start up, rayvoj, uspeh, posao, racunari, kompjuteri, programeri, programiranje Danas imamo eksponencijalno ubrzanje tehnološkog rasta, Foto: Pixabay

Jedan od razloga za ubrzanje je način na koji funkcioniše inovativnost. Svaka dobra ideja po pravilu rađa nekoliko novih, a brzina razmene informacija i dostupnost podataka u eri interneta omogućuju trenutno širenje tih ideja po celom svetu. Postavlja se i pitanje da li će u nekom momentu veštačka inteligencija postati sastavni deo lanca inovacija i kako će to uticati na budućnost.

Od ljudi će se očekivati da se bave kreativnim delatnostima, pošto će većinu manuelnih zadataka moći da obavljaju mašine. To, pored fizičkih poslova, uključuje i proračune, analize, programiranje i druge intelektualne aktivnosti.

Zbog svega toga svaku procenu tehnološke budućnosti, pogotovo na duže staze, treba uzeti sa velikom dozom rezerve. Neki fenomeni o kojima danas naveliko govorimo možda nikada neće u potpunosti zaživeti, dok će neki drugi, za koje još nismo ni čuli, višestruko prevazići najluđe snove futurista. U svakom slučaju, sigurno je da živimo u interesantnim vremenima. Bitno je samo, kao što uvek ističem, da budemo spremni da se prilagođavamo promenama i da iz napretka tehnologije izvučemo korist kao država i kao pojedinci.

(Telegraf.rs)

Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA