Ovo se ne uči na fakultetu – šta sve posle obuke rade uspešni programeri!
Dok očekujemo da i domaći portali i platforme objave svoje preglede, pogledajte koja zanimanja su najpoželjnija u SAD. Iz obilja aktuelnih lista na ovu temu, izdvajamo dve koje su poduprte najpouzdanijim podacima: LinkedIn i Glassdoor.
Najveća svetska mreža za karijere, Linkedin, objavila je 10. januara listu najatraktivnijih zanimanja za 2019. godinu.
Ova lista se zasniva na podacima korisnika i oglasima za posao objavljenim na Linkedinu. Na listi su zanimanja sa visokim platama, velikim brojem otvorenih radnih mesta i primetnim rastom potražnje za kadrovima u odnosu na prethodnu godinu. To su i poslovi sa najvećim izgledima za unapređenje.
Ne iznenađuje podatak da većina poslova na ovoj listi spada u sferu IT. Najzanimljiviji poslovi u SAD – LinkedInova lista za 2019. godinu
01.
Iako naziv zanimanja–specijalista za prikupljanje, analizu i obradu poslovnih podataka –sugeriše da je u pitanju najdosadniji posao svih vremena, reč je o vrlo kreativnim i dinamičnim, izrazito dobro plaćenim radnim mestima. Ova struka se nalazi na vrhu najtraženijih profila već tri godine za redom, a broj novih radnih mesta skočio je za preko 50 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
02.
Inženjer pouzdanosti i skalabilnosti Web rešenja (sajtova) vodi računa o tome da tehnologije koje omogućuju funkcionisanje sajtova mogu da izdrže vrlo visok nivo saobraćaja, bez problema u radu. Dramatičan skok potražnje za ovim stručnjacima - 72 odsto – doneo je preko hiljadu novih radnih mesta tog profila u SAD prošle godine.
03.
Software Account Manager vodi proces plasiranja složenih softverskih rešenja krupnim klijentima – velikim organizacijama i preduzećima. Prodajne veštine i vladanje CRM alatima su ključni za ovu struku.
04.
Dizajner softverskih rešenja (vodeći) osmišljava kompleksne softverske pakete koji ispunjavaju specifične zahteve određenih delatnosti. Najvažnija umeća za ovaj profil su veština izrade korisničkih interfejsa i razvoj ukupnog korisničkog iskustva. Potražnja za ovim stručnjacima se skoro udvostručila tokom 2018. godine.
05.
U agilnom projektovanju i razvoju softvera, ovaj profil usmerava i kontroliše rad razvojnog tima da bi se realizovalo željeno softversko rešenje. Popularnost agilnih metodologija dovela je u 2018. godini do porasta potražnje za ovim stručnjacima od 87 odsto.
Uz ovih pet najtraženijih, i druga zanimanja na LinkedInovoj listi su bila veoma poželjna, a novootvorena radna mesta dobro plaćena – u rasponu od 90 do 190 hiljada dolara godišnje u proseku.
06.
Menadžer korisničkog uspeha plasira klijentima marketinške alate namenjene upravljanju kompletnim korisničkim iskustvom na svim platformama koje publika koristi.
07.
Menadžer angažovanja korisnika povezuje tehnologiju i sadržaje sa ciljem da poveća zanimanje korisnika.
08.
Solutions Architect
Arhitekta softverskih rešenja (vodeći)
09.
Vodeći stručnjak za IT, obezbeđuje da infrastruktura uspešno podržava poslovne ciljeve organizacije.
10.
U agilnom projektovanju i razvoju softvera, omogućava nesmetan rad development tima.
11.
Arhitekta Cloud softverskih rešenja
12.
Marketing Menadžer softverskih rešenja / proizvoda
13.
Konsultant za softverska rešenja
14.
Menadžer softverskih rešenja
15.
Inženjer mašinskog učenja
Kako bi prikupili ovu listu, u LinkedInu su iskombinovali podatke iz miliona profila, poslova i platnih iznosa. Rangirali su ih uzevši u obzir visinu zarada, stepen rasta potražnje za određenim zanimanjem i mogućnost napredovanja, takozvanu vertikalnu prohodnost. Lista odražava stanje na tržištu rada u SAD u ovom periodu.
Samo nekoliko dana nas deli i od objavljivanja zvanične liste druge najpopularnije karijerne platforme u svetu, Glassdoor, takođe na osnovu podataka o poslovima traženim tokom 2018. godine.
Ovu listu doduše čini 50 najtraženijih struka, a mi smo za vas izdvojili 10 najpopularnijih među njima koje spadaju u IT. I na vrhu ove liste, i to već tri godine, je neprikosnoveno najtraženija profesija našeg doba.
01.
Data Scientist*
Specijalista za prikupljanje, analizu i obradu poslovnih podataka
02.
DevOps Engineer
IT Inženjer koji koordinira razvoj i eksplataciju softverskih rešenja / proizvoda
03.
Electrical Engineer
Elektroinženjer
04.
Programer mobilnih aplikacija
05.
Product Manager*
Menadžer softverskih rešenja
06.
Front-end inženjer / programer
07.
Site Reliability Engineer*
Inženjer pouzdanosti i skalabilnosti Web rešenja (sajtova)
08.
Software Engineer
Softverski inženjer
09.
Hardware Engineer
Hardverski inženjer
10.
Menadžer obezbeđenja kvaliteta softvera
*označava struke koje se pojavljuju u vrhu obe liste
Kako informacione tehnologije neizostavno utiču na sve zemlje i na sve sektore, i pregled domaćih izvora, uključujući i bogatu ponuda oglasa na Linkedinu za gradove Srbije za radna mesta u oblasti IT, dao bi veoma slične rezultate.
Iako ova radna mesta na prvi pogled deluju nedostižno, ova zanimanja nisu nedostupna vrednim i odlučnim pojedincima. Osnovu svakog od njih čine savladive tehničke veštine, poput programiranja u Pythonu ili razvoja aplikacija za Android, koje se danas i u Srbiji mogu naučiti u razumno kratkom roku.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.