Prvi utisak: Šta drugi misle o vama i pre nego što progovorite i kako da na to utičete

 ≫ 
  • 1

Ispitanicima su pokazivali različite fotografije ljudi na 100 milisekundi i tražili da daju mišljenje o ljudima sa slika.

Kako da dobijete više lajkova i da se vaši video-spotovi više dele?

Kada su im ih ponovo pokazali, na nekoliko sekundi ili čak duže, 97% mišljenja je ostalo nepromenjeno. Očigledno je da je prvi utisak najjači.

Ako želite da ostavite povoljan utisak, evo o čemu bi trebalo da vodite računa.

Bore

Ostavite bore smejalice na licu. Foto: Pixabay.com

Ne na licu, na odeći. Profesionalno okruženje ne dopušta ništa sem savršeno ispeglane odeće. Izgužvana odeća može da znači ili da ste lenji ili da vas nije briga. A kad smo kod bora na licu, one nisu problem, dokle god nisu posledica vaše navike da se mrštite.

Žvaka

Niko načelno nije protiv žvakanja žvake, ali kada razgovarate sa nadređenima ili klijentima, ili ste na sastanku, setite se da je bacite.

Previše šminke

Neprimerena šminka ostavlja vrlo loš utisak. „Ako krijete lice, da li krijete još nešto?”

Cipele (i kaiš)

Neka vaša obuća bude moderna i čista. Foto: Pixabay.com

Ovo su detalji koji donose pobedu ili trajni poraz. Iznošene ili prljave cipele nikada ne ostavljaju profesionalni utisak.

Loš stav

Ne negativan pristup, već prekrštene ruke, pogrbljenost, naslanjanje na zidove… Glavu gore, ramena unazad i osmeh – ovo će vam otvoriti mnoga vrata.

Mirisi

Lična higijena se podrazumeva, ali posao nije mesto za jake parfeme i kolonjske vode. Profesionalci su uvek diskretni u detaljima.

Oči

Kada s nekim razgovarate, gledajte tu osobu u oči. Time pokazujete interesovanje i svoj fokus na na ono o čemu se govori.

Slušalice

Slušalice mogu da utiču na percepciju vas. Foto-ilustracija: Profimedia.com

Obavezno ih sklonite pre ulaska u prostoriju. U suprotnom, delovaćete kao da vas nije briga za to šta se dešava.

Preterivanje

Ako je na vama sve savršeno, ostalima šaljete jasan utisak da sebe smatrate važnijima od drugih.

Rukovanje

Morate da pronađete balans između blagog i prečvrstog stiska ruke. Treba da pokažete samouverenost, ali ne i agresiju. Ne rizikujte da nekoga uvredite ili povredite.

A ovo je samo početak. Ne zaboravite još: dođite na vreme, utišajte telefon, aktivno slušajte, ne upadajte drugima u reč… Sve ono na šta vam roditelji skreću pažnju od detinjstva.

Snažan stisak ruke i pogled u oči ukazuju da ste sagovornik od poverenja. Foto: Pixabay.com

Socijalne veštine se uče i što ranije im se aktivno posvetite, rezultati će biti brži i dugotrajniji. Najbolje – već tokom srednje škole. Iako je malo obrazovnih ustanova koje tome posvećuju pažnju, neke srednje škole su drugačije i spremne da od početka odvoje vreme za pripremanje svojih učenika za stvaran poslovni svet i profesionalno okruženje.

Zato još jednom dobro razmislite: kada svom detetu pomažete da izabere srednju školu, istovremeno birate i širinu njegovih mogućnosti tokom profesionalne karijere.

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Trupko

    13. jul 2018 | 22:54

    Sto znaci ako sve ovo naucis ti ces biti prevarant a ne ono sto jesi sto samo implicira da od ovoga nista ne mora da znaci istinu sto dalje impicira mlacenje prazne slame bla bla bla

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA