Tinejdžeri koji su zavisni od TikTok-a imaju deficit radne memorije, navodi studija

   ≫ 
  • 0

Studija sprovedena među korisnicima TikTok-a tinejdžerske dobi otkrila je da su oni koji su pokazivali zavisnost prema aplikaciji imali lošije rezultate kada su se prisećali nizova brojeva. Nalazi, objavljeni u Međunarodnom časopisu za istraživanje životne sredine i javnog zdravlja, dalje sugerišu da je ovaj deficit radne memorije delimično posledica povećane depresije i anksioznosti.

Radna memorija, ili operativna memorija, se može definisati kao set procesa koji nam omogućava da čuvamo i manipulišemo privremenim podacima i da izvršavamo složene kognitivne aktivnosti kao što su razumevanje jezika, čitanje, učenje i rezonovanje. Radna memorija je tip kratkoročne memorije.

Kako su pametni telefoni i društvene mreže zavladali svetom, psiholozi su počeli da raspravljaju o posledicama zavisnosti od pametnih telefona na mentalno zdravlje.

Autori studije Peng Ša i Ksaju Dong sugerišu u svom radu da problematična upotreba pametnih telefona zapravo može oslabiti radnu memoriju.

Ša i Dong su se pitali da li ovaj nedostatak radne memorije možda ima veze sa povećanom stopom depresije i anksioznosti među strastvenim korisnicima društvenih medija. Značajno je da veliki broj istraživanja sugeriše da depresija i anksioznost mogu uticati na kapacitet radne memorije.

Istraživači su fokusirali svoju studiju na problematično korišćenje TikTok-a, kineske društvene aplikacije koja ima 1,5 milijardi korisnika širom sveta.

U studiji je učestvovalo 3.036 srednjoškolaca u Kini koji su rekli da redovno koriste TikTok.

Istraživači su prvo izmerili koliko učenici koriste TikTok i kako to utiče na njihov život. Zatim su studenti radili testove koji su merili njihovu radnu memoriju.

Oni koji su više koristili TikTok pokazali su lošije rezultate u testovima radne memorije, ali i povećane nivoe depresije i anksioznosti.

U svim situacijama depresija, anksioznost, strest i deficit radne memorije bili su usko povezani sa povećanom upotrebom TikTok-a.

Međutim, ova studija bavila se samo TikTok-om, a verovatno je moguće da bi rezultati bili slični da je bilo koja druga društvena platforma bila u pitanju.

Ono što izdvaja TikTok od drugih, doduše, je činjenica da je aplikacija tako osmišljena da je sadržaj veoma kratak, kako bi za korišćenje ove aplikacije bio potreban što manji raspon pažnje.

Istraživači kažu da će dalje studirati ovo pitanje, kao i da će biti potrebne dodatne studije kako bi se rezultati neosporivo utvrdili.

Video: Kilogram botoksa može da ubije bilo koju osobu: Da li i dalje želite da vršite estetske zahvate?

(Telegraf.rs)

Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA