Saznajte kako je izgledao život u Rimskom periodu na prostoru Balkana
Projekat IMERSIUM će omogućiti da putem mobilnog telefona doživite kako je izgledao život na tri arheološka nalazišta iz rimskog perioda: Viminacijum u Srbiji, Stobi u Severnoj Makedoniji i Emona u Sloveniji. Korišćenjem aplikacije, moći ćete da razgovarate sa stanovnicima ovih gradova, da se šetate njihovim ulicama, gledate gladijatorske borbe, a možda čak i da vidite ponekog mamuta, koji je na ovom prostoru boravio mnogo pre dolaska Rimljana.
Kroz virtuelnu i proširenu stvarnost, kao i upotrebu drugih tehnologija, imerzivno pripovedanje će omogućiti posetiocima navedenih nalazišta da se vrate u prošlost i sagledaju kako je zapravo izgledao život u Rimskom periodu na prostoru Balkana.
- Izrada atraktivnih i zanimljivih narativa i sadržaja će pružiti drugačiji doživljaj kulturnog nasleđa stvaranjem novih turističkih atrakcija i iskustava, koje će biti usmerene na posetioca i time učiniti da arheološka nalazišta postanu privlačna i za novu publiku - kažu iz Arheološkog instituta Beograd.
U savremenoj digitalnoj eri, arheološki lokaliteti, muzeji i druge institucije iz sveta kulture, imaju izazov da privuku posetioce, a posebno pripadnike mlađih generacija. Ovaj problem nije simptomatičan samo za institucije kulture na prostoru Balkana, već cele Evrope i Sveta.
Korišćenje digitalnih tehnologija predstavlja vodeći trend u promociji i prezentaciji kulturnog nasleđa. Upravo je ovo tema projekta "Saradnja za imerzivno pripovedanje i diseminaciju kulturnog nasleđa na Zapadnom Balkanu" - IMERSIUM, podržanom od strane programa Kreativna Evropa. Projekat je počeo sa realizacijom početkom 2021. godine, pod rukovodstvom Centra za Socijalne Inovacije BLINK 42-21 iz Skoplja (Severna Makedonija). U projektu učestvuju institucije iz pet Balkanskih zemalja: Arheološko nalazište Stobi iz Severne Makedonije, Gradski muzej Ljubljana, Arheološki park Emona i kompanija Navipro d.o.o iz Slovenije, Fondacija Balkansko nasleđe iz Bugarske, Aristotelov Univerzitet u Solunu iz Grčke, kao i Arheološki institut i Arheološki park Viminacijum iz Srbije.
Tokom ove godine u sklopu projekta održani su sastanci u Skoplju, Solunu i Ljubljani kako bi se definisali parametri izrade modela i utvrdile mogućnosti povezivanja javnog, akademskog i kreativnog sektora sa kulturnim institucijama.
Vidimo se u Viminacijumu!
Za više informacija pogledajte:
https://www.facebook.com/immersivestorytelling
https://www.instagram.com/immersium.eu/
Nedavno smo došli do saznanja da je prilikom objave teksta "Saznajte kako je izgledao život u Rimskom periodu na prostoru Balkana" 24.12.2021. došlo do nenamerne greške i da je među fotografijama koje se koriste pri promociji ovog projekta, greškom iskorišćena fotografija trećeg autora.
Autoru fotografije Ivanu Andrejiću ovim putem upućujemo izvinjenje zbog nenamerne greške koja se potkrala pri objavljivanju fotografije viminacijumskog amfiteatra, čiji je on autor.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Realno
Znači Srbi su došli tek posle Rimljana na ove prostore .
Podelite komentar