Tehnologija u borbi protiv epidemije: Nova aplikacija pomaže Kinezima da izbegnu koronavirus
Građani Kine u sve većem broju koriste aplikacije kako bi izbegli četvrti u kojima je prisutan koronavirus. Kompanije QuantUrban i WeChat osmislile su platforme koje preuzimaju zvanične informacije o četvrtima sa potvrđenim slučajevima koronavirusa i potom ih pretvaraju u mape pomoću kojih korisnici mogu da izbegnu ta mesta.
"YiKuang", odnosno "stanje epidemije", je platforma WeChata, izuzetno popularne kineske aplikacije, koja je ujedno i društvena mreža i sredstvo plaćanja, i koja pokriva područja južnih gradova Šenžena i Guangdžoua. Mape koje mogu da se otvore u internet pretraživačima, pokrivaju još devet gradova u toj provinciji.
Simply brilliant! Congrats .@xiaohuiyuan ! #Chinese citizens turn to #QuantUrban #Coronavirus tracker app to avoid infected neighborhoods. https://t.co/JZPJYfsoEb— Tina Cornely (@tinacornely) February 3, 2020
Epidemija bi u Šenženu nerednih dana mogla da se proširi. Podaci vlade se slabo objavljuju, rekla je Ejpril, menadžerka iz Šenžena koja je odbila da medijima kaže svoje puno ime.
"Pogled na kartu pruža psihološko olakšanje. Ne možete da znate da li će biti novih slučajeva, ali možete da izbegnete područje koje je već pogođeno", istakla je ona.
While the WeChat program called ‘YiKuang’ - meaning ‘Epidemic Situation’ - covers the southern cities of Shenzhen and Guangzhou, QuantUrban’s browser-based maps also cover nine other cities in the province.https://t.co/I5n0ysCHz8— John Obbo (@jfjabbo) February 3, 2020
Broj zaraženih u Šenženu u ponedeljak je porastao na 245, čime je taj tehnološki centar na jugu zemlje postao najpogođeniji od svih glavnih kineskih gradova: Pekinga, Šangaja i Guangdžoua. Inače, u Šenženu radi velik broj migrantskih radnika iz središnjih provincija.
Obe platforme oslanjaju se na rad volontera koji svakodnevno ažuriraju informacije o zarazi. YiKuang je na početku epidemije označavan ikonicom lobanje i ukrštenih kostiju, ali je to promenjeno nakon žalbi korisnika.
Video: Razvojni put virusa koji već mesec dana kosi sve pred sobom
(Telegraf.rs/Hina)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Predator
Rade marketing od zaraze da se proširi što više!!!
Podelite komentar
Paradox
I ova aplikacija je privid transparentnosti kineskih vlasti. Kada ne budu mogli obuzdati širenje epidemije i činjenice koje budu isplivavale o tome, pripisaće sve mutaciji virusa i "nestručnim" pojedincima na čijim mišljenjima su zasnivali odluke. Priznanje da su prećutkivali istinu svet neće dobiti. Ali, svet ima dovoljno pametnih ljudi koji mogu zaključiti da se zvanične brojke i situacija na terenu nikako ne poklapaju. Problem je što ti "pametni" ne mogu da utiču na zvanične odluke u ostatku sveta.
Podelite komentar