Da li će se gejmeri uskoro nadmetati na Olimpijskim igrama? (VIDEO)
Da li ste nekada čuli za BoxeRa? Njegovo pravo ime je Lim Jo Hvan i jedan od je od najvećih šampiona u svojoj disciplini. Da li vam je poznato ime Hong Jin Ho? Trebalo bi da znate da su njegovi prsti osigurani na skoro pedeset hiljada evra.
Ovi mladići već sada osvajaju trofeje i zarađuju milione, iako njihova profesija nije zvanično priznata kao “sportska”. Oni su gejmeri i nosioci novog talasa koji bi od gejminga, igranja video-igara, mogao da napravi novu sportsku disciplinu, piše "Daily Telegraph".
Naravno, takmičenja gejmera nisu ništa novo. Još 1982. godine u Sjedinjenim Američkim Državama veliku popularnost uživala je televizijska emisija “Starcade” u kojoj su svoje umeće odmeravali brojni gejmeri. Nešto drugačije takmičenje, ali u istoj kategoriji, organizovao je i britanski "Channel 4" pod nazivom “Gamesmaster”. Mnogi od vas sećaju se i domaćih emisija kao što su “Sega klinci” i “Nintendo klinci”.
Ali tek je u poslednjih desetak godina pravo takmičarsko nadmetanje počelo da dominira u oblasti igranja video-igara. Sve je veći broj onih koji u polju za zanimanje upisuju “profesionalni gejmer”, a za sada bi se reklo da je njihova najsigurnija postojbina Južna Koreja.
Televizijski kanali kao što je "eSports" u početku su se obraćali veoma zatvorenoj grupi gejmera, negujući imidž “kanala za štrebere i zaluđenike”. Međutim, sa uplivom sve većeg novca koji dolazi od velikih IT kompanija, i oni se otvaraju ka široj publici, popularišući igranje video-igara kao bilo koju drugu sportsku disciplinu.
Ti El Tejlor, profesorka prestižnog MIT-a i autorka knjige “Raising the Stakes: E-Sports and the Professionalisation of Computer Gaming” smatra da je gejming odavno prevazišao nivo zabavnih aktivnosti.
- Takmičarski duh u gejmingu veoma je sličan onom koji preovladava u sportskim disciplinama. Uspon direktnih prenosa (live streaming) uneo je ključnu novinu u koncept gejminga, pokazujući da se i gejmeri mogu nadmetati u velikim dvoranama, pred publikom - tvrdi prof. Tejlor.
- Sve ključne komponente su tu. Veštine koje se međusobno razlikuju i mogu biti merljive, napredno taktilno delanje i strateško razmišljanje, fizičke, materijalne komponentne takođe su prisutne kao i strukture potrebne za organizovanje nadmetanja - navodi ona.
Prema njenom mišljenju, još jedna veoma ključna stvar pristutna je u gejmingu podjednako kao i u sportu – posvećenost.
- Kada se pojavi prava osoba, koja osim gejmerskih veština ima harizmu i dovoljno dobar fizički izgled, siguran sam da će dostići status kakav je recimo imao Dejvid Bekam - zaključuje O’Del, dodajući da će za široku publiku to biti dodatni impuls da prihvati gejming kao sportsku disciplinu koja bi mogla ravnopravno da bude deo Olimpijskih igara.
(Telegraf.rs / Izvor: Telegraph.co.uk)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Genius
Why not in league of legenda
Podelite komentar
LastHope
Pozdrav za Vozdove,BadBoys i SerbianHellBoyse-najjace srpske klanove!
Podelite komentar