Kako odbraniti Zemlju od udara asteroida? (VIDEO)

  • 3

Naučnici nisu potpuno sigurni kada je poslednji put neki veliki asteroid udario u Zemlju, ali jesu sigurni da će se to desiti ponovo. Bezbroj filmova, romana i stripova se bavilo ovom tematikom, i to je nesumnjivo jedan od najvećih strahova ljudske vrste: ako ne i najveći.

Ali naučnici su uvereni da se to može sprečiti. Alan Heris, stručnjak za asteroide iz Nemačkog vazdušno-kosmičkog centra, jedan je od onih koji se nadaju se da će odbiti napad sledećeg koji nam se bude približio. On je prošlog meseca ustanovio međunarodni tim od trinaest istraživača, koji bi trebalo da osmisli sistem kojim ćemo Zemlju zaštiti od objekata koji se nalaze u njenoj blizini ("Near Earth Objects"). Projekat se, naravno, zove "NEOŠtit" ("NEOShield").

Asteroidi se obično približavaju planeti brzinom od pet do trideset kilometara u sekundi, što je sasvim dovoljno da telo prosečne veličine ostavi ozbiljne posledice. Naučnici vide krater Berindžer u američkoj saveznoj državi Arizoni, prečnika 1.200 metara, kao "rupu" koja je nastala udarom "malog" meteora od samo 50 metara: zamislite šta bi moglo da uradi nebesko telo obima od jednog kilometra!

Loša vest za sve nas je da postoji nekoliko hiljada poznatih objekata koji su u blizini Zemlje, a koji mogu da naprave isti ovakav krater kakav postoji u Arizoni, što je navelo stručnjake da procene da bi opasni udar mogao da se dešava svakih 200 godina. Dobra vest je da je asteroid moguće zaustaviti. Potrebno je samo da se bude na pravom mestu u pravo vreme da bi se opasno telo skrenulo sa svog kursa. Naučnici se sada fokusiraju na moguće metode kojima bismo to mogli da izvedemo, i potencijalno spasimo ljudsku vrstu od istrebljenja.

- Kako bismo modifikovali orbitu nekog kosmičkog objekta i sprečili ga da udari u našu planetu, snaga objekta koji pošaljemo na njega mora da prevazilazi snagu kosmičkog - objašnjava Heris. - Plus, to mora da se izvede tačno na vreme i pod pravim uglom.

Imamo nekoliko različitih opcija. Jedna od njih je da na asteroid pošaljemo svemirsku letelicu, kako bi se ona sa njim sudarila i skrenula ga sa njegove putanje. Premda Heris ovo vidi kao izuzetno praktično rešenje, i dalje postoje velike nedoumice, jer još uvek nije potpuno jasno kako ćemo upraviti letelicu ka meti koja se kreće kako bi ona u nju udarila pod tačnim uglom. Zapravo, mi tu tehnologiju imamo, ali je rizik svejedno ogroman, i potrebno ga je otkloniti kako bismo se na ovo rešenje oslonili.

Drugi način je da se iskoristi gravitaciona vuča letelice, da se asteroid gurne u drugu orbitu. Ako je objekat dovoljno daleko, čak i najmanji udar mogao bi da bude efektivan.

- Za sada, ovaj metod postoji samo na papiru, ali mogao bi da odradi posao - objašnjava Heris.

Poslednja opcija koju imamo je ujedno i najmanje privlačna, jer ovo rešenje predviđa da sa Zemlje lansiramo projektile koji bi uništili asteroid. Međutim, ovo bi moglo da ima užasavajuće posledice po nas, pošto bi tako nastala kiša "kamenja" koja bi se obrušila na zemlju u bezbroj komada, umesto u jednom velikom.

Zbog toga Heris ovo razmatra kao poslednju opciju, koju treba iskoristiti tek kada se sve ostale iscrpe.

- Ako veoma veliki, opasni objekat prečnika jednog kilometra ili više, bude otkriven, promena njegove orbite će otpasti kao mogućnost. Najsnažnija sila koju ćemo u tom slučaju imati jeste nuklearno naoružanje, ali se ova tehnika vidi kao izuzetno kontraverzna - kaže on.

Tokom iduće tri godine, koliko će trajati finansiranje projekta od strane Evropske Unije, istraživači će se baviti ispitivanjem ovih odbrambenih metoda, fokusirajući se na podatke koje dobijamo od osmatranja asteroida, a posebno na laboratorijske eksperimente koji će uključivati kompjuterske simulacije.

Cilj: nepobitno ustanoviti koja je najbolja metoda odbrane Zemlje od budućih smrtonosnih udara. Nadamo se, cilj će biti dostignut!

Pogledajte animaciju "Diskaverija", kako bi udar asterioda mogao da izgleda i kakvu bi kataklizmu doneo:

(Telegraf.rs / Foto: NASA, Wikipedia)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • mihailovic

    18. decembar 2012 | 22:29

    EKSTREMNO JAKI LASERI SA DOMETOM OD 80.000-130.000 METARA MOGU BITI EFEKTIVNO SREDSTVO "SELJENJA ASTEROIDA U DRUGU ORBITU ILI POTPUNOG UNISTENJA ISTOG" MASA SATELITA BI OTKRIVALI OPASNE ASTEROIDE PO ZEMLJU I LASEROM PROMENILI PUT ASTEROIDA ILI GA UNISTILI SVE OSIM EKSTREMNO JAKOG LASERA NEBI DALO REZULTATE

  • pako

    4. januar 2013 | 23:04

    ma glupost!

  • almira988

    20. februar 2012 | 11:41

    Kako odbraniti Zemlju od udara asteroida? (VIDEO) | Telegraf - Najnovije vesti http://t.co/J36Gm9OQ via @TelegrafRs

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA