Put na Mars je nemoguća misija?
Astronauti koji budu putovali na Mars biće izloženi velikoj radijaciji, kao da svake sedmice tokom jedne godine idu na kompletan pregled CT skenerom. Ta doza zračenja je dovoljna da podigne rizik od kancera za oko tri odsto, ali su stručnjaci zabrinuti da postoje još mnoge nepoznanice o uticaju koje bi jedno takvo putovanje moglo da ima na ljudski organizam, piše najnoviji broj magazina "Sajens".
Kako se planovi za putovanje u duboki svemir sve više razrađuju, zračenje se postavlja kao veliki problem.
Američka svemirska agencija NASA planira da pošalje jednu posadu u orbitu Marsa do sredine 2030-ih. Takođe, ima i privatnih organizacija koje traže volontere, turiste za put na Mars.
I ranije je bilo pokušaja da se izmeri nivo rizika od zračenja za putnike na Mars, ali je najbolju procenu pružila NASA misija Kjuriositi. U robotskom vozilu Kjuriositi, koji je lansiran 2011, postavljen je senzor koji je merio zračenje tokom osam i po meseci puta na Mars. Na osnovu tih podataka, naučnici su došli do brojki o zračenju kome bi bili izloženi astronati tokom šestomesečnog putovanja u jednako zaštićenoj svemirskoj letelici.
Doza je, prema tim brojkama, jednaka snimanju celog tela na CT skeneru svakih pet do šest dana, rekao je jedan istraživač sa Instituta u Koloradu.
Ta procena ne uključuje radijaciju kojoj bi astronati bili izloženi na površini Marsa.
Prema navodima naučnika, doza zračenja teško da bi mogla biti smanjena na bilo koji drugi način osim ubrazavanjem putovanja, odnosno konstruisanjem pogona koji može ovo svemirsko putovanje da učini kraćim.
Nivo radijacije kojoj bi bili izloženi ljudi na putu za Mars bio bi značajno veći i od onog kome su izloženi članovi posade Međunarodne svemirske stanice.
(Telegraf.rs / Beta)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.