SMRT SA NEBA: 10 najvećih udara meteora u istoriji sveta (FOTO) (VIDEO)
Svakog se dana na stotine meteora, koje još zovemo i zvezde padalice, mogu videti na noćnom nebu. Po ulasku u atmosferu, trenje ih zagreva i zbog toga ostavljaju svetleći trag.
Većina izgori potpuno pre nego što stigne do zemlje, a ako prežive pad, onda ih zovemo meteoritima.
Neki od njih su imali katastrofalne posledice po živi svet na Zemlji, i donosili su smrt i uništenje.
Ovo su neki od najpoznatijih u istoriji.
10. Ensishajmski meteorit
Najstariji zabeleženi meteorit pao je na zemlju 7. novembra 1492. u malom francuskom gradu Ensishajmu. Glasna eksplozija se prolomila pre nego što je kamen težak 150 kg pao u pšenično polje. Jedini očevidac je bio mladi dečak, ali se vest brzo raširila i stanovnici gradića su se okupili i lomili komadiće kamena kao suvenire. Ćak je nemački kralj Maksimilijan došao da pogleda kamen na putu za bitku sa Francuzima. Zaključio je da je to znak sa nebesa da će u predstojećem sukobu pobediti, što se i desilo. Danas se komadi meteorita nalaze u brojnim muzejima širom sveta, a najveći deo se može videtu u Ensishajmskoj palati.
9. Pikskil
Majkl Nap je dok je bilo u svojoj kući u Pikskilu, 9. oktobra 1992, prepao glasan tresak. Kada je izašao ispred, video je da je gepek na njegovom automobilu smrvljen i da se kamen veličine fudbalske lopte nalazi u krateru ispod. Meteorit se sada nalazi u Prirodnjačkom muzeju na Menhetnu, a oštećeni automobil je kupio kolekcionar meteorita.
8. Meteorska kiša u Park Forestu
Kolbi Navaro je sedeo za komjuterom kada je 26. marta 2003. kroz krov njegove kuće proleteo meteorit, udario u štampač, odbio se o zid i pao na pod. Kamen veličine deset centimetara bio je deo meteorske kiše koja je pogodila oblast u blizini Čikaga i oštetila šest kuća i tri automobila.
7. Barvel
Na Badnje veče 1965. engleski gradić Barvel pogodilo je hiljade fragmenata najvećeg meteorita zabeleženog u Velikoj Britaniji. Muzeji su odmah ponudili novac za komadiće kamena i uspavani gradić je ubrzo bio preplavljen lovcima na meteorite.
6. Tunguska eksplozija
Tunguski meteorit, koji je eksplodirao u blizini reke Tunguska u Rusiji 1908, predmet je brojnih rasprava i više od 100 godina kasnije. Pošto nije ostavio krater, spekuliše se o pravoj prirodi događaja, ali većina naučnika veruje da je veliki meteor eksplodirao u ogromnu vatrenu loptu koja je sravnila šumu u radijusu od 20 km. Mnogi i dalje istražuju tu oblast, ali ni meteorit ni krater nikada nisu pronađeni.
5. Hoba
Meteorit Hoba, pronađen na farmi u Namibiji 1920, najteži je ikada pronađen. Težak oko 66 tona, veruje se da je pao pre oko 80 hiljada godina. Uprkos svojoj veličini, nije napravio krater zato što je u atmosferu ušao pod plitkim uglom. Otkriven je 1920. kada ga je farmer zakačio plugom, a 1955. proglašen je za nacionalni spomenik i veoma je popularna turistička destinacija.
4. Istrebljenje dinosaurusa
Mnogi naučnici veruju da je krater Čikšalub, na poluostrvu Jukatan u Meksiku, napravio meteorit odgovoran za izumiranje dinosurusa. Prema teoriji, pre oko 65 miliona godina, asteroid širine deset km udario je u Zemlju, napravivši krater širine 180 km. Veruje se da je udar izazvao nekoliko džinovskih cunamija, globalne požare, kisele kiše i da je prašina u atmosferi zaklanjala Sunce mesecima, narušivši tako lanac ishrane zbog čega u su dinosaurusi izumrli.
3. Berindžerov krater
U pustinji u Arizoni nalazi se krater širok kilometar i po i dobok 170 metara koji je nastao kada je tu pre 50 hiljada godina udario meteorit širine 50 metara. Danas poznat kao Berindžerov krater, veoma je popularna turistička atrakcija. Naučnici veruju da je meteorit prilikom udara putovao brzinom od 46.000 kilometara na sat i da je izazvao eksploziju 150 puta jaču od atomske bombe u Hirošimi.
2. Krater Vredefort
Širok 300 kilometara, krater Vredefort je najveći na svetu. Napravio ga je meteorit širok oko deset kilometara pre dve milijarde godina, a do danas je zbog erozije skoro nestao.
1. Basen Sadberi
Drugi po veličini iza kratera Vredefort, Sadberi basen je krater dugačak 65 km, širok 25 km i dubok 15 km koji je nastao pre 1,85 milijardi godina. Nalazi se u Ontariju i sada je dom za više od 160 hiljada ljudi. Krajem 19. veka počelo je iskopavanje rude bakra i nikla iz kratera, a danas se tu iskopava deset posto svetske ponude nikla.
(M. Parezanović)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Najlon
U je
Podelite komentar