NAUČNO OBJAŠNJENJE: Kako nastaje meteorska kiša
Danas, na veliki pravoslavni praznik Sretenje (nije da to ima neke veze), snažna meteorska kiša pogodila je ruski grad Čeljabinsk, povredila preko 1.000 ljudi, oštetila preko 3.000 zgrada i lansirala ovo opskurno mesto u samu žižu medija širom sveta i svih društvenih mreža.
Nesumnjivo su se mnogi od vas zapitali, međutim, kako nastaje meteorska kiša. Ako do sada niste guglovali i saznali sami, pokušaćemo da vam ukratno odgovorimo na ovo pitanje.
Pojava meteora povezana je sa uništenjem jezgra komete, koji može biti dezintegrisan iz jednog od sledeća četiri razloga: zbog centrifugalne sile, sile plime, kolizije sa nekim drugim nebeskim telom ili sublimacije leda od koga je načinjeno jezgro komete pomoću solarne radijacije.
Roj meteorita se pojavljuje i nastavlja da se kreće orbitom koju je imala kometa od koje je nastao, i postepeno se razvlači tako da napravi rep.
Kada orbita ovog roja uđe u Zemljinu orbitu, meteoriti padaju nadole privučeni silom gravitacije, ali sagorevaju u gornjim delovima atmosfere i ostavljaju repove koje možemo da vidimo.
Brzina kojom se kreću je od 11 do 73 km na čas, a zasvetle na visini od oko 120 km. Sagorevaju pak na visini od 70.
Stručnjaci kažu da Zemlja godišnje privuče 200 miliona tona različitih meteoritskih materijala, a oko milion meteorita zasvetli svakog dana.
Ovo je, naravno, validno objašnjenje ako ovaj meteor ruska vojska nije srušila raketom.
(M. B.)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kimi
Pre bih rekao 11 do 73 km u sekundi, a ne kako ste vi napisali "na čas" !
Podelite komentar