SUVIŠNI IZVEŠTAJ: Predviđanje zločina je moguće?
Policija u Americi, ali i mnogim drugim zemljama sve više koristi tzv. prediktivnu analitiku, odnosno softvere zasnovane na algoritmima, kako bi predvidela zločine pre nego što se oni dogode.
Koncept podseća na naučnu fantastiku ili filmove poput ostvarenja "Suvišni izveštaj" Stivena Spilberga, ali upućeni tvrde da je reč o ozbiljnoj analizi kojoj pribegavaju policije u Memfisu i Los Anđelesu, ali i u Velikoj Britaniji i Poljskoj.
Princip je jednostavan: ponašanje kriminalaca se može svesti na modele, a zahvaljujući programu sličnom onom koji koriste veliki trgovinski lanci i Internet sajtovi da bi saznali kupovne tendencije klijenata, policija može da predvidi gde bi naredni zločin mogao da se dogodi, a ponekad i da ga spreči.
- Moguće je uspostaviti model ponašanja na temelju nekoliko faktora kao što su vremenske prilike, da li je dan kada se isplaćuju plate -objasnio je Mark Kleverli, analitičar informatičke kompanije IBM koja sarađuje sa policijom u Londonu, Poljskoj i nekoliko američkih i kanadskih gradova.
- To ne znači da će se neki zločin desiti u određeno vreme i na datom mestu, to se ne da predvideti, ali nam može reći, na primer, da se očekuje talas krađa automobila - dodao je on.
U Memfisu vlasti tvrde da je stopa kriminala opala za 30 odsto od kada policija koristi program za prediktivnu analizu koji je IBM osmislio.
Program pod nazivom CRUSH omogućava policiji da identifikuje pojedina opasna područja radi boljeg raspoređivanja ljudi na terenu.
- Na osnovu dobijenih podataka možemo odmah da reagujemo. U mnogim slučajevima, bili smo u prilici da obavimo značajna hapšenja, jer smo bili na pravom mestu u pravo vreme- rekao je Džon Vilijams, direktor uprave za kriminalnu analizu policije u Memfisu.
On je dodao da im dolaze policajci iz Hong Konga, Brazila i Estonije kako bi se upoznali sa njihovim metodama. Deo javnosti, međutim, smatra da bi primenom ove metode došlo do ozbiljnog narušavanja privatnosti građana. Endru G. Ferguson, profesor prava na Univerzitetu Kolumbija u Vašingtonu, smatra da bi korišćenje prediktivne analize, zbog preteranih pretresa koja ona često podrazumeva, došlo do ugrožavanja ustavom zagarantovane zaštite građana.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.