Ako se bavite nekim od ovih poslova, za 20 godina će vas zameniti roboti!
Stižu roboti! Ovako bi se u kratkim crtama mogao opisati strah od automatizacije koja će u budućnosti uništiti brojna radna mesta.
Jezivo predviđanje naučnika: Roboti će za 120 godina preuzeti sve ljudske poslove!
U januaru, studija McKinsey & Company pokazala je da će 30% poslova na 60 odsto radnih mesta biti kompjuterizovano, a prošle godine je glavni ekonomista Engleske banke izjavio da će 80 miliona američkih i 15 miliona britanskih poslova preuzeti roboti.
Sve se menja i menja se prebrzo
Međutim, ne smemo da zaboravimo da između tehnološke i industrijske revolucije postoje velike razlike. Tempo promena je eksponencijalno brži i dalekosežniji. Kao što je to rekao akademik Džeri Kaplan sa Univerziteta Stanford, automatizacija je "slepa za klase".
Nije bitno da li radite u fabrici, kao finansijski savetnik ili profesionalno svirate flautu, automatizacija dolazi po vas.
Ipak, ne smemo da zaboravimo da automatizacija nije sinonim za gubitak posla. Većina istraživanja nije eksplicitna i retki ulaze u predviđanja koristeći postotke. Uglavnom se sve vrti oko toga koji su poslovi najpodložniji automatizaciji.
Ekonomista sa Oksforda, Karl Frej, objašnjava da većina tih poslova neće u potpunost nestati već će biti potrebno redefinisati ih.
- Nažalost, to značajno ne menja položaj radnika - jer za njega gotovo da i nema razlike između gubitka posla i radikalnog redefiniranja, budući da za novi posao neće biti adekvatno pripremljen.
Profesor Ričard Suskind, autor knjige "The Future of the Professions and Tomorrow’s Lawyers" objašnjava da advokati u današnje vreme možda ne razvijaju sisteme koji će nuditi određene pravne savete, ali advokati u 2025. će to morati da učine. To će se i dalje nazivati pravom, ali podrazumevaće neke druge poslove.
Koji su poslovi najugroženiji?
Martin Ford, futurista i autor knjige "Rise of the Robots: Technology and the Threat of a Jobless Future" objašnjava da su najugroženiji rutinski, repetitivni i predvidljivi poslovi.
Primera radi, telemarketeri rade rutinski posao i postoji 99% verovatnoća da će posao u budućnosti biti automatizovan. Štaviše, već danas postoji veliki broj tzv. "robo-poziva" koji su u ovom trenutku možda iritantni, ali postaće daleko kvalitetniji. Isto važi i za pripremanje poreskih prijava. H&R Block, jedna od najvećih kompanija koje pružaju ovu uslugu, koristi Watson, IBM-ovu platformu koja ovaj posao odrađuje umesto ljudi.
Roboti će preuzeti i neke repetitivne zadatke i u pravu, pa će se raznorazni upravni referenti i pravni asistenti naći u problemima jer postoji 94-postotna verovatnoća da će njihove poslove kompjuterizovati. Neka istraživanja pokazuju da bi u narednih 20 godina moglo da nestane više 100.000 poslova u pravnom sektoru.
Bolja situacija ne čeka ni blagajnice, taksiste niti kuvare u restoranima brze hrane, a tu govorimo o 81-postotnoj ili čak većoj verovatnoći da će njihove poslove preuzeti roboti kao, recimo, Flippy, kuhinjski asistent koji već okreće pljeskavice u nizu restorana CaliBurgera.
Da li je iko siguran?
Sigurni su poslovi koji uključuju kreativnost, a to su umetnici, naučnici ili pojedinci koji razvijaju nove poslovne strategije.
Poslovi koji su takođe sigurniji od drugih su oni koji uključuju složene odnose s ljudima. Primera radi, medicinske sestre ili zaposleni u poslovnom svetu koji moraju da razviju bliske odnose s klijentima.
Tu su i nepredvidivi poslovi kao što su, na primeri, vodoinstalateri koji se moraju brzo pojaviti na različitim lokacijama.
Terapeuti, savetnici mehaničara, instalateri, majstori ili zaposleni u zdravstvu takođe su prilično sigurni. Barem u narednih 20 godina, jer za deset godina mogli bismo da pevamo drugu pesmu. Najoptimističnija poruka koju možemo reći jeste da ne smemo umanjivati koliko će se računari menjati i kako će se to reflektovati na određena zanimanja.
Kako se pripremiti?
Ukratko, najkraći odgovor je diversifikacija. Najbolja strategija je razviti niz različitih, ali u određenoj meri srodnih veština koje će vas učiniti nezamenjivim na određenom radnom mestu.
Moraćemo da postanemo agilni što je više moguće i da imamo niz talenata kako bismo u istom trenutku mogli da imamo sedam ili osam različitih poslova, a kao što to kaže futuristkinja Fejt Popkorn, prosečna odrasla osoba će u isto vreme raditi ne za jednu već nekoliko velikih korporacija.
- Nalazimo se usred velike promene koja će uticati na sve nivoe društva - upozorava Popkornova koja je uspešno predvidela mnoge promene. Nažalost, ni ona nije preterano optimistična već zaključuje: "Sve ovo tera vas da popijete još malo tekile".
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja ti
Lepo ali,ko ce placati I kupovati sve to sto se proizvede,roboti sigurno nece a ljudi bez posla tesko...
Podelite komentar
Pfc
Najbolja varijanta je 3 svijetski pa bolje i ne postojat nego sa robotima gradit buducnost.
Podelite komentar
Eh
Doci ce i njima kraj...pa da vidim ko ce onda radititi?
Podelite komentar