WC šolja koja ne koristi vodu i može da spasi milione života: Bil Gejts je u nju uložio više od 700.000 dolara, a evo kako radi (VIDEO)

 
  • 13

Implementacija i korišćenje ove WC šolje ne traži dostupnost tekuće čiste vode, već se oslanja na tehnologiju

Razvoj tehnološke WC šolje Nano Membrane Toilet finansirao je Bil Gejts i ona može da pomogne ljudima koji žive u nesanitarnim uslovima, a kojih je više od dve milijarde.

U Moskvi ukradena WC šolja od 3.120 evra: Čuvar za krađu osumnjičio radnike!

Implementacija i korišćenje ove WC šolje ne traži dostupnost tekuće čiste vode, već se oslanja na tehnologiju. Pre četiri godine, fondacija Bil i Melinda Gejts uložila je 710.000 dolara u njen razvoj, a nedavno je stigla i druga finansijska injekcija kako bi se pokrenuli testovi na terenu - u Africi.

Tehnologija je prvo morala da se pokaže funkcionalnom u praksi, posebno s obzirom na to da je potrebno održavanje svakih pola godine.

Nakon što se odradi nužda, sistem se zatvara i rotira kako bi se otpadne stvari premestile u poseban odeljak u dnu šolje. Poseban integrisani alat se brine da strane šolje ostanu čiste. Iz tog skladišta se otpad premešta u drugi odeljak u kojem se krupni otpad pretvara u pepeo zagrevanjem.

 Za tečan otpad važi obrnuto - on ostaje na vrhu, odakle se posebnim sistemom filtracije smešta u rezervoar za vodu. Ta voda i dalje nije pitka, ali se može iskoristiti za pranje i zalivanje biljaka.

Printskrin: Youtube/CranfieldUni Printskrin: Youtube/CranfieldUni

Plan je da svake nedelje lokalni tehničar poseti mesto u kojem je postavljena ova šolja, kako bi se uklonio krupni otpad i voda, kao i zamenile baterije ako je to potrebno. Jedna WC šolja ove vrste može održavati desetak ljudi po ceni od 0,05 dolara po korisniku po danu, u skladu s kriterijima koje su postavili u fondaciji Gejts.

Jedan od problema koji za sada nisu rešeni je korišćenje papira. Njega će korisnici i dalje morati da bacaju u odvojeni deo, barem dok se ne nađe način da se i on spali. Možda nije ekološki najbolja stvar na svetu, ali ipak bi mogla da spasi milione života.

Pogledajte video:

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • smeker

    27. maj 2017 | 20:53

    E kad se mi najedemo sarme i vruceg pecenja i jos malo kiselog kupusa a joj tu ne pomazu dva bil gejta

  • Deki

    27. maj 2017 | 20:41

    Bolje da čučnu pored te biljke. I voda i đubrenje.

  • acko

    27. maj 2017 | 18:47

    ..plače lik u ludari i doktor ga pita šta mu je..! ..on kaže ''gadjo me ovaj sa stolicom'' ..doktor će na to ''gadjaj i ti njega'' ..ovaj će na to ''nemogu,meka je''

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA