Kompjuter i čovek takmičili se u igrici staroj više od 2.500 godina: Pobednik je bio neizvestan do samog kraja (FOTO) (VIDEO)

  • 0

Kompjuter je u utorak pobedio šampiona Kine u staroj društvenoj igri "Go", jednoj od poslednjih igara u kojoj kompjuteri nisu ostvarili potpunu nadmoć nad ljudima.

Roboti postaju nešto gore od zveri: Dali im da igraju igricu sa jabukama, a kad su nestale, počeli su da se ubijaju!

Google program AlphaGo pobedio je u prvoj od tri ovonedeljne partije protiv 19-godišnjeg genija Ke Đija u gradu Vuženu, a tokom petodnevnog događaja igraće i protiv drugih najbolje rangiranih kineskih igrača.

AlphaGo je Kea dobio za pola poena što je "najmanja moguća razlika", rekao je Demis Hasabis, osnivač Google-ove kompanije DeepMind koja je razvila AlfaGo.

Ke je rekao da je program napravio veliki napredak otkako je prošle godine pobedio južnokorejskog šampiona i da je "potpuno drugačiji igrač".

- AlphaGo je po prvi put bio nalik čoveku. Ranije je imao slabosti ali sad se vidi da njegovo razumevanje 'Goa' i prosudjivanje u igri prevazilazi naše sposobnosti - rekao je Ke.

Igrači "Goa" naizmenično stavljaju bele i crne kamenčiće na 361 presek pravougaonog rešetkastog polja i pokušavaju da zauzmu tablu i sklone protivničke kamenčiće sa table tako što ih okruže svojim, a igra traje dok se oba takmičara ne slože da više nema slobodnih polja ili se jedan preda.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Igra koja je nastala u Kini pre više od 2.500 godina do sada je odolevala prevlasti kompjutera koji su prevazišli ljude u većini drugih igara. Šah je pao kada je IBM-ov sistem DipBlu (DeepBlue) 1997. pobedio svetskog šampiona Garija Kasparova.

"Go" se smatra većim izazovom jer skoro beskonačni broj mogućih poteza zahteva intuiciju i fleksibilnost pa su igrači očekivali da će proći bar još decenija pre nego što kompjuteri budu mogli da pobede najbolje igrače ali je AlphaGo najpre 2015. pobedio evropskog šampiona a 2016. i Korejca Lija Sedola.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Igrači su rekli da AlphaGo ima prednost jer se ne umara i ne može se potresti, što su ključni aspekti mentalno naporne igre.

Iz Google-a je rečeno da tehnologija intuicije u rešavanju kompleksnih problema iz AlphaGo-a može biti iskorišćena za asistente u pametnim telefonima i rešavanje svakodnevnih problema.

Go ima desetine miliona igrača u Kini, Japanu i obe Koreje, Google je saopštio da je prenos meča AlphaGo-a i Lija Sedola pratilo oko 280 miliona ljudi.

Pogledajte video:

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Beta)

Video: Zavirili smo u srce Zero Tenacity tima: Gejming na sasvim novom nivou

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA