Bio je u fabrici iPhone-a u Kini i video kako rade. Sada zna zašto se taj telefon nikada neće praviti u SAD (VIDEO)
Deijan Zeng, kineski student iz Njujorka, proveo je prošlo leto radeći u fabrici iPhone telefona u Kini. Zeng je bio na tajnom zadatku i otkrio je zbog čega se proizvodnja popularnog modela telefona neće vratiti u SAD.
Apple u rasulu: iPhone 8 se zbog jednog problema možda i ne pojavi ove godine
Radio je šest nedelja, odrađujući uglavnom noćne smene od 12 sati, svakog dana osim nedelje, u fabrici firme "Pegatron", jednog od proizvodnih partnera elektroničkog giganta "Eps". Posao mu se sastojao od ručnog ugrađivanja delova u mobilne telefone, prenosi Index.he.
Za to je imao neobičan razlog: istraživanje koje zajedno sprovode Univerzitet Njujork i udruženje "China's Labor Watch" (Nadzor rada u Kini). Nakon povratka u SAD, Zeng je u intervjuu za CNBC preneo svoja iskustva. A na temelju tog iskustva zaključuje da je, uprkos planovima predsednika SAD-a Donalda Trampa, praktično nemoguće da američki radnici preuzmu proizvodnju iPhone-a i sličnih elektronskih uređaja.
A kako je uopšte dobio posao u kineskoj fabrici?
- Samo sam se pojavio. Samo su mi dali adresu fabirke i otišao sam tamo. Kad sam došao tamo, video sam ljude kako stoje s prtljagom u dugom redu, pa sam samo stao u red. Kad sam došao na red, pitali su me ličnu kartu, da im pokažem ruke i da izrecitujem englesku abecedu. Nakon toga sam upao. Trebalo mi je manje od 30 sekundi. Ne treba formalno da se prijavite za posao, niti da imati bilo kakve veštine - kaže Zeng.
Istraživanje je provedeno, jer je udruženje "Nadzor rada u Kini" imalo saznanja da bi u fabrici moglo da dođe do štrajka, pa su želeli da imaju očevica unutra. Iako plate radnika nisu strašno niske, "Pegatron" je počeo da ukida subvencije za hranu i druge potrebe, što u praksi znači da je počeo manje da ih plaća. Osim toga, firma je prisiljavala radnike na neplaćeni prekovremeni rad, piše Index.
Zeng smatra da je nemoguće otvoriti kompetitivne fabrike ovakvog tipa u SAD-u s obzirom na iznos plate i uslove rada.
- Prva stvar koja mi pada na pamet iz perspektive rada je ta da su plate neprihvatljive za američke radnike. Dakle, u fabrici sam dobijao platu od 3.100 juana ili 450 dolara. Mislim da nijedan američki radnik može prihvatiti rad za takvu platu, s obzirom na uslove rada i cene ovde - smatra Zeng. Međutim, to nije jedini problem.
- Čak i da premeste fabrike u SAD, zamenili bi radnike robotima - upozorava Zeng. Roboti već obavljaju deo proizvodnog procesa u "Pegatronu": ugrađuju kamere i baterije u mobilne telefone. Štaviše, roboti su precizniji od ljudi.
- Koristimo ljudski rad u Kini umesto postrojenja jer je rad jeftiniji od održavanja postrojenja. Ako premestite fabrike u SAD, morate razmišljati o tome kako ćete upravljati radnicima - objašnjava Zeng.
Dok se za vreme njegovog rada u fabrici u Kini, zemlji u kojoj su sindikati zabranjeni, na kraju nije dogodio štrajk, u američki fabrikama vrlo lako bi moglo da dođe do štrajka. Štrajk je u Kini teško izvodljiv i zato što radnici daju otkaz nakon samo dve nedelje do mesec dana u proseku.
A kako se Kina ekonomski razvija i plate i cene rastu, i ta zemlja pomalo postaje nekonkurentna za globalnu industriju, prenosi Index.hr.
- Zatvaraju se fabrike u Kini i sele tamo gde je cena rada niža. Fabrike su prvo bile u Americi, zatim u Kini, a sad sele u Vijetnam i Bangladeš - rezimira Zeng.
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dejan
Sad se sele u Srbiju
Podelite komentar
PECA
Eto njih u Srbiji. Jeftine radne snage koliko hoćeš.
Podelite komentar
Rile
Kineska stoka uništili su ekonomiju u celom svetu
Podelite komentar