Danci uvode digitalnog ambasadora, političku funkciju koju niko na svetu nema: Da li to treba i Srbiji?

  • 0

Danski ministar spoljnih poslova Anders Samuelsen zaključio je da je nužno uspostaviti posebne kanale komunikacije sa kompanijama koje su finansijski jače od mnogih država i da su direktne veze izuzetno važne za ostvarivanje obostrane koristi.

Tehnološke firme postale su tako moćne i uticajne, snažnije od mnogih država, da je Danska odlučila da je vreme da počne da ih tako i tretira, pa je premijer Lars Leke Rasmusen objavio da će imenovati novog digitalnog ambasadora za komunikaciju sa nekim od najvećih svetskih tehnoloških kompanija, kao što su Microsoft, Apple i Google, preneo je Forin Polisi Magazin.

Danska je prva u svetu koja je to odlučila da učini. Još se ne zna ko će biti imenovan za danskog digitalnog ambasadora, ali sigurno je da ta uloga neće biti samo simbolična, istakao je ministar spoljnih poslova Anders Samuelsen u intervjuu Vašington Postu, preneo je "Jutarnji list".

Na sličan način kako države grade diplomatske i političke odnose jedna s drugom, Danska ih sada želi uspostaviti sa moćnim tehnološkim divovima.

- Te su kompanije postale poput novih država, moramo se s tim suočiti - poručio je Samuelsen u intervjuu danskom listu "Politiken".

Tehnološke kompanije uveliko utiču na svakodnevni život građana, često u većoj meri nego druge države, a ne možemo ni zamisliti koliko će uticati sutra. Stvari poput veštačke inteligencije, big data, interneta, samovozećih automobila i ostalih na čijem razvoju rade velike tehnološke firme već su postale deo našeg života u Danskoj, rekao je šef danske diplomatije Anders Samuelsen u "Vašington postu" nakon što je vest o odluci danske vlade obišla svet.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Deo posla budućeg digitalnog ambasadora biće lobiranje radi klasičnih ulaganja. Danska je u tome već uspešna. Facebook i Apple su najavili da će izgraditi gigantske data centre u Danskoj: Facebookov data centar u danskom gradu Odenseu osiguraće 150 novih radnih mesta, objavila je firma Marka Zakerberga u januaru. Iza Facebookove odluke da za to izabere upravo Dansku stoje tri godine pregovora. Isto tako, Invest in Denmark, organizacija danskog Ministarstva spoljnih poslova zadužena za podsticanje investicija, tri je godine s Appleom radila na projektu velikog data centra u Viborgu, preneo je portal thelocal.dk.

Nije čudno što je Danska odlučila tretirati tehnološke kompanije poput država, piše "Vašington post": u 2015. američke tehnološke firme prijavile su prihod od 215,6 milijardi dolara, što je više od BDP-a Portugala i Grčke. Ali uticaj tehnoloških firmi daleko nadilazi njihovu ekonomsku težinu. "Kao što smo uključeni u diplomatski dijalog s različitim državama, treba da uspostavimo i bliske veze s tehnološkim igračima poput Googlea, Facebooka i Applea", objašnjava danski ministar spoljnih poslova.

- Brojne firme novim tehnologijama na brojne načine utiču i biće deo svakodnevnog života danskih građana. Neke od njih su i same velike poput država. I zato, ako želimo biti deo onoga što se događa, i ako želimo imati udela u toj priči, onda nam je potreban tehnološki ambasador - ističe Samuelsen koji je za ministra postavljen u novembru. On smatra da će to biti velik uspeh za Dansku i da će mnoge zemlje kopirati tu ideju.

Daljinac baner

 

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA