5 stvari na kompjuteru iz 90-ih godina koje su današnja deca videla samo na slikama (FOTO)

  • 2

Kompjuteri su u masovnu upotrebu ušli devedesetih godina, a tadašnja tehnologija se drastično razlikovala od današnje, što po izgledu, što po funkcionalnosti koju su određeni uređaji i programi pružali. U nastavku vam donosimo pet stvari koje pamte samo starije generacije i oni koji su odrastali 90-ih godina.

Flopi disk

Foto: Wikimedia/Tarquin Foto: Wikimedia/Tarquin

Flopi disk je medijum za skladištenje podataka koji je bio glavni prenosivi medijum do pojave CD-a i DVD uređaja.

Skoro 20 godina flopi disk je vladao računarskim svetom i bio glavni prenosnik podataka među računarima. Poslednja verzija flopi diska imala je memoriju 1,44 megabajta, a danas se više uopšte ne koristi.

Miš sa tri dugmeta

Foto: Wikimedia/Michael Piotrowski Foto: Wikimedia/Michael Piotrowski

Komputerski delovi i periferije poput miševa su 90-ih godina bili prilično skupi. Upravo to je  glavni razlog što su se u to vreme proizvodili miševi sa tri dugmeta, pa su korisnici u slučaju kvara jednog od tastera tu funkciju mogli da prebace na rezervni.

Dial-up internet

Dial-up internet. Foto: Flickr/christiaan_008 Dial-up internet. Foto: Flickr/christiaan_008

Internet putem telefonske linije bio je jedini način pristupanja mreži 90-ih godina. Čuvena zvonjava modema prilikom povezivanja na internet, stalno zauzeta telefonska linije i užasno sporo otvaranje stranica su tri najpoznatije karakteristike dial-up interneta.

Brzine interneta iz godine u godinu sve više rastu, pa se današnji načini pristupanja internetu ne mogu porediti sa pomenutim.

MSN Messenger

Foto: Flickr/computerjoe Foto: Flickr/computerjoe

MSN Messenger je bio najpopularniji program za dopisivanje sa prijateljima i porodicom. Grupna dopisivanja, razmenjivanje slika i smajlija su najčešće korišćenje opcije ovog softvera.

Pored MSN-a, u to vreme bio je popularan i ICQ.

Clippy

Foto: Microsoft Foto: Microsoft

Simpatična ikonica spajalice pojavljivala se u verzijama Worda koje su bile aktuelne 90-ih godina, a Clippy i njegovi prijatelji su uvek bili tu da odgovore na sva pitanja koja su korisnici imali u vezi sa Wordom.

(Telegraf.rs)

 

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Giks

    7. februar 2017 | 15:20

    Bilo je to srecno vreme

  • stvarno?

    7. februar 2017 | 18:39

    Slike slao preko DCC -a surfovao na 56k imao celerona na 500 megaherca HDD bio 10.2 GB windows 98 SE od 173 MB memorija 64 mb. abidovu zvuchnu 5+1 2000 vati .mustekov skener i shtampach. I rezach za mp3. Bio sam glavni u gradu. Mnogi doshli da vide muliti mediu. Posle vishe od 6 meseci pojavio se duron na 650 megaherza i HDD od 15 GB .

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA