5 stvari na kompjuteru iz 90-ih godina koje su današnja deca videla samo na slikama (FOTO)
Kompjuteri su u masovnu upotrebu ušli devedesetih godina, a tadašnja tehnologija se drastično razlikovala od današnje, što po izgledu, što po funkcionalnosti koju su određeni uređaji i programi pružali. U nastavku vam donosimo pet stvari koje pamte samo starije generacije i oni koji su odrastali 90-ih godina.
Flopi disk
Flopi disk je medijum za skladištenje podataka koji je bio glavni prenosivi medijum do pojave CD-a i DVD uređaja.
Skoro 20 godina flopi disk je vladao računarskim svetom i bio glavni prenosnik podataka među računarima. Poslednja verzija flopi diska imala je memoriju 1,44 megabajta, a danas se više uopšte ne koristi.
Miš sa tri dugmeta
Komputerski delovi i periferije poput miševa su 90-ih godina bili prilično skupi. Upravo to je glavni razlog što su se u to vreme proizvodili miševi sa tri dugmeta, pa su korisnici u slučaju kvara jednog od tastera tu funkciju mogli da prebace na rezervni.
Dial-up internet
Internet putem telefonske linije bio je jedini način pristupanja mreži 90-ih godina. Čuvena zvonjava modema prilikom povezivanja na internet, stalno zauzeta telefonska linije i užasno sporo otvaranje stranica su tri najpoznatije karakteristike dial-up interneta.
Brzine interneta iz godine u godinu sve više rastu, pa se današnji načini pristupanja internetu ne mogu porediti sa pomenutim.
MSN Messenger
MSN Messenger je bio najpopularniji program za dopisivanje sa prijateljima i porodicom. Grupna dopisivanja, razmenjivanje slika i smajlija su najčešće korišćenje opcije ovog softvera.
Pored MSN-a, u to vreme bio je popularan i ICQ.
Clippy
Simpatična ikonica spajalice pojavljivala se u verzijama Worda koje su bile aktuelne 90-ih godina, a Clippy i njegovi prijatelji su uvek bili tu da odgovore na sva pitanja koja su korisnici imali u vezi sa Wordom.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Giks
Bilo je to srecno vreme
Podelite komentar
stvarno?
Slike slao preko DCC -a surfovao na 56k imao celerona na 500 megaherca HDD bio 10.2 GB windows 98 SE od 173 MB memorija 64 mb. abidovu zvuchnu 5+1 2000 vati .mustekov skener i shtampach. I rezach za mp3. Bio sam glavni u gradu. Mnogi doshli da vide muliti mediu. Posle vishe od 6 meseci pojavio se duron na 650 megaherza i HDD od 15 GB .
Podelite komentar