MRAČNE ISTINE KOJE VAM INTERNET NE GOVORI: Ovih 9 stvari morate da znate pre nego što nastavite da surfujete
Ljudi stavljaju najintimnije detalje o svojim životima na "oblake" – platforme za čuvanje podataka i društvene mreže. Međutim, nijedno od tih mesta nije 100 odsto sigurno i tajni podaci lako mogu završiti u tuđim rukama. U nastavku pročitajte nekoliko gadnih činjenica o internetu koje morate da znate, pre nego što podelite svoj sledeći status online.
Ako imate Android telefon, ovo nikako NE SMETE da uradite!
1. Hakeri lako mogu daljinskim putem da pristupe vašim kamerama (camfecting). Na taj način mogu da vas tajno posmatraju i snimaju.
2. iPhone čuva detaljan popis svih lokacija koje ste ikada posetili– čuva svaku geografsku širinu i dužinu, kao i vreme u tajnoj datoteci koja se ažurira na vašem kompjuteru svaki put kada sinhronizujete svoj uređaj.
3. Vaši "sigurni" podaci u oblaku mogu biti hakovani i vaše najimtinije fotografije kompromitovane. To se već više puta dogodilo poznatim osobama.
4. Hakeri mogu da prate vaše kucanje po bežičnoj tastaturi, pa je čak i sami preuzeti kada je vi ne koristite.
5. Hakeri mogu da provale u servere kompanija i da ukradu milione lozinki odjednom, što kompromituje sigurnost brojnih naloga. Tako su nedavno provalili na Yahoo servere i ukrali informacije o nalozima oko 500 miliona korisnika.
6. Ni vaši nalozi na društvenim mrežama nisu sigurni. Hakerske grupe imaju kompleksne načine pomoću kojih provale i promene sve o vama, pa čak mogu da objavljuju i nove poruke. Nedavno su hakovani Twitter i Pintrest nalozi osnivača Facebooka Marka Zakerberga.
7. Neki Android telefoni imaju takozvana "zadnja vrata" kroz koja se dele informacije o korisnikovim pozivima, SMS porukama i lokaciji bez njegovog znanja.
8. Facebook čuva detaljne podatke o svakoj slici koju ste ikada postavili na tu platformu. To im pomaže u sugerisanju tagova za buduće slike, ali ako bi te informacije došle u pogrešne ruke, posledice bi bile katastrofalne.
9. Osetljive informacije poput lozinki možda i nisu privatne dok ste na javnoj Wi-Fi mreži. Ako tom "besplatnom" javnom Wi-Fi mrežom upravljaju hakeri, oni će moći da analiziraju kretanje vaših prstiju po ekranu, te tako doći do lozinki kojima otključavate telefon.
Kako najbolje da se zaštitite od svih ovih navedenih stvari, možete pročitati u sledećim tekstovima:
UGROŽENI SVI KORISNICI FIREFOXA: Ovo odmah instalirajte, inače ste u velikoj opasnosti!
Kako da vaš android uređaj bude bezbedniji?
TELEFON VAM JE PUN VIRUSA? Evo kako da ga očistite za 2 MINUTA!
HAKERI MOGU DA VAM UKRADU PODATKE JEDNOM SLIKOM: Evo kako da se zaštitite!
(Telegraf.rs)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.