10 godina od prve epizode serije „Zaboravljeni umovi Srbije”
Serija „Zaboravljeni umovi Srbije”, čiju režiju i idejni koncept potpisuje doc. Petar Stanojlović, profesor umetničke produkcije na Akademiji lepih umetnosti i multimedija, a koja je rađena po ideji Nikole Mirkova, proslavila je jubilarnih 10 godina od početka snimanja. Ova serija Radio-televizije Srbije ima veliki značaj za kulturu, umetnost, istoriju i televiziju, što je pokazala već prvom epizodom snimljenom 2006. godine.
Borba protiv zaborava
Namera autora ove ambiciozne serije jeste podsećanje na imena koja nisu pomenuta u čitankama i udžbenicima, u školskoj lektiri, u javnim raspravama, imena koja su do sada bila na margini istorije i kulturnog nasleđa, kao što su istoričar Jovan Radonić, političar i matematičar Kosta Stojanović, filozof Božidar Knežević, pedagog Jovan Miodragović, naučnik Đorđe Stanojević, patolog Đorđe Joanović, pravnik Aleksandar Solovjev, fiziolog Ivan Đaja i mnogi drugi.
„Serija ‘Zaboravljeni umovi Srbije’ bavi se prikazom biografija značajnih ljudi, koje je nacionalna istorija zbog spleta okolnosti zaobišla i koje su ostale zaboravljene, nepriznate, čiji je značaj zanemaren, a čija imena ne znače gotovo ništa široj kulturnoj javnosti i društvu u celini”, izjavio je doc. Petar Stanojlović.
Neki od glumaca koji su se do sada pojavili u ulogama značajnih istorijskih ličnosti su: Ljiljana Blagojević, Ivan Bekjarev, Andrej Šepetkovski, Ljubomir Bandović, Ljiljana Dragutinović, Kalina Kovačević, Goran Sultanović, Ljubivoje Tadić, Rada Đuričin i mnogi drugi.
Vukova nagrada za seriju „Zaboravljeni umovi Srbije”
Značaj ovog velikog projekta nije ostao neprimećen od strane stručne javnosti. Kvalitet i hrabrost nagrađeni su 2008. godine, kada je seriji „Zaboravljeni umovi Srbije” dodeljena jedna od najvažnijih nagrada za naročite rezultate ostvarene u stvaralačkom radu na širenju kulture, obrazovanja i nauke, Vukova nagrada.
Ovakva čast i priznanje za doprinos kulturi potvrdili su ulogu i važnost serijala na kom već deceniju posvećeno radi profesor na odseku Menadžment umetničke produkcije i medija na ALUM-u, Petar Stanojlović.
Prva klapa novih epizoda
Do sada je snimljeno ukupno 18 epizoda serije, od kojih je poslednjih šest snimljeno pre dve godine, u potpuno novom kreativnom konceptu. U ovoj godini jubileja, u istom maniru, kao poklon gledaocima, istoriji i kulturi, ekipa „Zaboravljenih umova Srbije” počela je snimanje još tri nove epizode posvećene Lazaru Pačuu, srpskom ministru finansija, političaru i lekaru, Dimitriju Mitrinoviću, avangardnom kritičaru, filozofu, piscu i Veselinu Čajkanoviću, profesoru Univerziteta u Beogradu i srpskom istoričaru religije.
ALUM: mesto okupljanja najznačajnijih umetnika
Kao profesor na odseku Menadžment umetničke produkcije i medija na ALUM-u, reditelj Petar Stanojlović ostvario se i u ulozi nastavnika, mentora i oslonca novim generacijama umetnika. Kao i ostali profesori ovog fakulteta, i on voli svoj posao i posvećeno pristupa radu sa studentima koji uče iz njegovog iskustva i pripremaju se za svoje buduće karijere.
Pored studija Menadžmenta umetničke produkcije i medija, na ALUM-u postoje odseci za Likovne umetnosti, Dramske umetnosti, Dizajn enterijera i Grafički dizajn, a svaki program je zasnovan na multidisciplinarnosti i omogućava studentima da razviju talente u skladu sa svojim afinitetima. Pored toga, idealan spoj znanja iz oblasti savremene umetnosti i IT-ja čini ovu akademiju jedinstvenom u čitavom regionu.
U tako inspirativnom okruženju stalno se rađaju nove ideje, a Akademija lepih umetnosti i multimedija postala je sinonim za kulturni progres, kao i mesto okupljanja najuticajnijih profesora i budućih umetnika.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milan
Gde se mogu naći (kupiti) sve epizode ove serije? Htio bih da ih imam u svojoj vidsoteci.
Podelite komentar