VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Razvoj veštačke inteligencije u poslednjih 20 godina je značajno ubrzan
Veselin Jevrosimović je u svojoj kolumni u "Informeru" pisao o načinu na koji se veštačka inteligencija razvijala u proteklih 20 godina, kao i to kako bi ona mogla da utiče na čovečanstvo. U nastavku pročitajte šta predsednik kompanije Comtrade kaže o pomenutoj temi.
VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Dronovi će imati humanitarni karakter!
"Ove godine navršavaju se dve decenije od kada je kompjuter prvi put uspeo da pobedi tada aktuelnog svetskog šampiona u šahu Garija Kasparova. Te 1996, IBM računar konstruisan specijalno za ovu priliku, nazvan „duboki plavi“ (eng. deep blue), ipak nije uspeo da dobije ceo meč koji se igrao u šest partija, ali je to pošlo za rukom njegovoj unapređenoj verziji već naredne godine. Bila je to svojevrsna prekretnica u razumevanju sposobnosti računara da, pored pukog izvođenja masovnih računskih operacija, na neki način kreativno „razmišljaju“.
Razvoj veštačke inteligencije ubrzan je u prethodnih dvadeset godina, u čemu je značajno pomogla popularizacija interneta i pametnih mobilnih uređaja. Grubo govoreći, rekao bih da postoje dva osnovna pravca, tesno povezana i isprepletena. Jedan se odnosi na rešenja koja su već u svakodnevnoj primeni, poput virtuelnih pomoćnika na telefonima koji razumeju pitanja i pružaju odgovore prirodnim jezikom. Drugi deo razvoja odigrava se u pozadini, a tiče se osmišljavanja algoritama i sistema koji simuliraju mehanizme u ljudskom mozgu, sve do molekularnog nivoa. Rešenja iz prve grupe direktna su posledica napretka u ovoj drugoj, premda većina ljudi ne razmišlja o svom telefonu ili računaru kao obliku veštačke inteligencije.
Pobeda softvera nad čovekom u logičkim igrama sama po sebi, naravno, nije cilj, ali je odličan način za popularizaciju i skretanje pažnje na ovu oblast. Mnogo interesantnija jeste mogućnost računara da kombinuju sirovu snagu višestruke obrade podataka i matematičkih proračuna sa sposobnošću izvođenja zaključaka i donošenja odluka. U slučaju predviđanja klimatskih promena, socioloških fenomena i drugih pojava koje zahtevaju nezamislivo kompleksnu analizu, blagodeti po čovečanstvo od veštačke inteligencije bile bi višestruke.
Nedavno je Guglova „AlphaGo“ aplikacija uspela da ostvari pobedu u tradicionalnoj strateškoj igri Go nad višestrukim svetskim šampionom, koristeći posebne veštačke neuronske mreže za „učenje“. Premda je ovo dobra prilika da se obeleži dvadesetogodišnjica prvog trijumfa računara u misaonim igrama, postavlja se i pitanje negativnih implikacija nekontrolisanog razvoja veštačke inteligencije. To je već posebna tema o kojoj sam ranije pisao, a kojoj ću se sigurno ponovo vraćati u budućnosti."
(Telegraf.rs / Izvor: Informer)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Profesor biologije
Mašine nikako ne smeju biti pametnije od ljudskih bića
Podelite komentar
Bond
I razvoj automobila, telefona, televizora,video igara
Podelite komentar
IQ
Mašine već jesu pametnije od ljudskih bića ali problem je što to još uvek ne znanju da primene. Nažalost pitanje je vremena kad će se i to desiti ...
Podelite komentar