Poslušajte ovih 5 saveta kako biste postali dobar web-dizajner

  • 0

Kako su rokovi sve kraći, mnogi web dizajneri žrtvuju neki aspekt svog dizajna misleći da će biti vremena za popravku. Međutim, često to vreme, među svim drugim projektima, nikada ne dođe. Da biste od početka obezbedili dosledno sproveden i pregledan dizajn, a kasnije radili na detaljima, pratite savete koje na svom blogu navode eksperti iz kompanije The Whole Brain.

1. Prostor

U dizajnu važi deviza „manje je više”. Mentalitet većine ljudi sugeriše da se maksimalno iskoristi prostor, što dovodi do prenatrpanog i neurednog izgleda. Dozvolite slikama i tekstu da dišu. Prazan beli prostor učiniće da više pažnje obratite na važne komponente. Ako je raspored zbrkan i nejasan, korisnik neće moći da odredi prioritete, čime rizikujete da ne vidi glavnu poruku.

Ključno koliko i ostavljanje prostora među elementima dizajna jeste poštovanje istog principa kada su u pitanju ivice stranice, odnosno margine. Preporučljivo je da ostavite bar 0, 25 inča, odnosno 0,6 centimetara.

2. Tipografija

Izbor pravog fonta je još jedna komponenta dobrog dizajna. Od ove odluke će zavisiti izgled i ton celokupnog dizajna. Kombinovanje fontova je posebno umeće i potrebno je vreme da se njime i ovlada. Za početak, pogledajte primere radova dizajnera koji su već dosegli estetsku punoću za kojom stremite. Analizirajte njihove postupke i doći ćete do proverenih formula i upotrebljivog znanja.

Ako se odlučite za kombinaciju fontova, ne preterujte. Ne koristite više od dva do tri fonta u istom dizajnu.

Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

3. Tekstualni sadržaj

Pravljenje kvalitetnog sadržaja za vaš dizajn je zadatak za sebe. Vaše je da ne uništite tuđi rad pravljenjem nekih od uobičajenih grešaka. Primera radi, širina. Trudite se da vam pasusi ne budu duži od deset do dvanaest reči po liniji. Kraće sekcije su lakše za razumevanje. Prored je druga važna stvar. Osnovna podešavanja najčešće daju premalo prostora. Dozvolite tekstu da diše, ali ne pravite preveliki prored koji će učiniti da oko čitaoca izgubi kompas.

Veliki broj dizajnera zaboravlja na važnost teksta i bavi se prevashodno utiskom koji stranica ostavlja. Obraćanjem pažnje na ove detalje podići ćete svoj dizajn na viši nivo.

4. Paleta boja

Foto: Profimedia/Panthermedia Foto: Profimedia/Panthermedia

Izbor palete boja može biti težak zadatak i veliki izazov. Dobro mesto da se krene u potragu za pravom nijansom jeste biranje onih boja za koje već znate da će preneti poruku i osećanje koji su vam potrebni. Ponovo, poštujte naše univerzalno pravilo – ne komplikujte. Izaberite dve osnovne boje i dve suptilne sekundarne boje za naglašavanje. Ne više od pet boja po dizajnu.

5. Konzistentnost

Čak i ako niste uspeli da ispunite zahteve u pomenutim kategorijama, konzistentnost može da vas spase. Napravite izbore na samom početku i držite ih se. Potrudite se da sva zaglavlja, razmaci i fontovi budu identični kroz ceo dizajn. Tokom rada je lako skrenuti s puta, pa se navikavajte da se vraćate na završene segmente dizajna i proveravate kako funkcionišu u odnosu na celinu.

Ako poželite da svaku od ovih tačaka znate u prste i ovladate naprednijim tehnikama web dizajna, preporučujemo da završite jednogodišnju obuku za web dizajnera, nakon koje ćete postati sertifikovani profesionalac.

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA