Ovih 5 navika svaki početnik u programiranju mora da usvoji

  • 0

Učenje programiranja je samo prvi korak ka poznavanju razvoja softvera. Kao u bilo kom drugom području informacionih tehnologija, tako i ovde postoji mnoštvo toga što je neophodno savladati pre nego što postanete majstor.  Pred vama je pet navika koje je portal „Life Hack“ izdvojio i koje bi po njima svaki novi programer trebalo da usvoji kako bi se pripremio za razvoj softvera.

Ne možete ugađati stalno i svima

Kada kreirate i implementirate nove softvere i sisteme, neizbežno je da imate neke korisnike sistema. Takođe, kao administrator, često ćete imati više od jednog tipa korisnika.

U svim interakcijama s korisnicima čućete fraze poput: „Treba mi ovo..." i „Da, ali ...", pogotovo kada je reč o različitim funkcijama i implementaciji. Problem je u tome što nikada ne možete da udovoljite svim korisnicima.

Dakle, važno je da odmah na početku to naučite i ne pokušavate da udovoljavate svima, kao i da umete da kažete „ne“ kada vam dođu s mnoštvom novih ideja. To ne znači da treba da budete neprijatni i sujetni, ali nemojte da budete ni „poslušni dobrica“. Pokušajte da uvek prvo primenite samo nekoliko mogućnosti koje će korisnicima omogućiti da vide poboljšanja na sistemu i uživaju u njima. Zatim ponovite proces.

Napravite prioritete u učenju

Razlog zbog kog se mnogi ljudi opredeljuju za karijeru u razvoju softvera, između ostalog, jeste i strast prema učenju novih stvari i rešavanju problema. U stvari, to i jeste ono što u većini slučajeva softverski razvojni inženjeri i rade svakog dana.

Foto-ilustracija: pixabay.com Foto-ilustracija: pixabay.com

Pri učenju novih programskih jezika, tehnologije operativnih sistema, platformi i ostalog, morate uvek da pratite najnovija dešavanja. Danas postoje edukativni programi koji su već koncipirani tako da prave određene prioritete, vrlo pogodni za one koji nemaju nikakva pređašnja znanja o programiranju.

Obrazovni programi su jednostavan i efikasan način da naučite nove stvari brzo i lako. Upamtite da, kako u programiranju, tako i u razvoju softvera, nikad ne možete baš sve da naučite. Uvek će postojati nešto novo i uvek možete i treba da učite više.

Budite svesni svojih granica

Još jedna stvar koju treba da usvojite što ranije jeste objektivnost. Odredite šta možete, a šta ne možete da uradite u razvoju softvera i različitih tehnologija. Čak i ako na početku brzo i lako rešavate stvari, nemojte da očekujete da će uvek biti tako. U stvarnom svetu tokom rada susrešćete se s brojnim problemima koje nećete moći da rešite i to je sasvim normalno.

Foto-ilustracija: pixabay.com Foto-ilustracija: pixabay.com

Nijedan programer ne može da reši svaki problem, ali to ne treba da vas obeshrabri. Treba da prihvatite da vaše znanje i vaše mogućnosti imaju granice. Kada dođete do tih granica, vreme je da se obratite drugima, koji znaju više od vas.

Uključite svoje korisnike u proces razvoja

Da, korisnici ponekad mogu da budu previše zahtevni. Ali oni takođe mogu da budu i vaš najbolji saveznik ako pronađete ključ komunikacije s njima. Korisnici su oni kojima je potrebna stvar koju stvarate i koji će je koristiti, tako da je važno da znate šta je njihov posao, šta ih iritira i kako ih možete oduševiti.

Ako razumete osnovne životne potrebe svojih korisnika, onda ste napravili veliki korak ka stvaranju korisnog i željenog sistema. Pitajte korisnike da vam kažu mišljenje o mogućnostima i funkcionalnostima i da li bi želeli da nešto bude drugačije. Zapamtite da im ne obećavate da će stvari onda postati baš takve, već pokušajte sami da izdvojite relevantna i korisna mišljenja.

Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Nemojte da se zaključate u sobu i programirate. Savladajte i druge veštine

Iako je programiranje vaš posao, treba da znate da to nije jedina veština koju treba da imate. Morate da razumete poslovne procese i poslovnu politiku kompanija, da shvatate zašto sistem treba da bude takav kakav jeste, kao i da budete u mogućnosti da stručne termine i ideje objasnite i približite i korisnicima, investitorima ili sponzorima vašeg projekta.

Ako želite da steknete veštine i znanja koji su vam potrebni za ostvarivanje uspešne karijere u razvoju softvera, primenjujte ove savete i steknite pet navika koje mogu da donesu napredak u životu programera.

(Telegraf.rs)

Video: Zavirili smo u srce Zero Tenacity tima: Gejming na sasvim novom nivou

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA