VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Žene nisu ravnopravno zastupljene u nauci i tehnologiji i protiv toga treba da se borimo
Veselin Jevrosimović je u svojoj ovonedeljnoj kolumni u "Informeru" pisao o ženama koje su među prvima počele da doprinose svetu nauke i tehnologije, kao i o tome da one i dalje nisu ravnopravno zastupljene u tim poslovima. Evo šta predsednik kompanije Comtrade kaže o pomenutoj temi.
VESELIN JEVROSIMOVIĆ: "Internet of things" je sledeća velika stvar u IT svetu!
"Ovaj tekst nastaje osmog marta, na Međunarodni dan žena, pa smatram da je prigodno i umesno da ga posvetim talentovanim ženama koje su potpuno zasluženo nazvane „kompjuterima“, a čiji je nemali doprinos nauci ostao skrajnut i nepoznat široj javnosti upravo zbog toga što u njihovo vreme žene nisu imale jednaka prava kao muškarci.
Za takozvane „harvardske kompjutere“ saznao sam pre nekoliko godina iz jednog dokumentarnog filma o razvoju astronomije i astrofizike. Naime, u drugoj polovini 19. veka naglo je napredovala tehnologija izrade moćnih teleskopa, kao i dagerotipije (prvi oblik fotografije). Harvardska opservatorija posedovala je nekoliko takvih teleskopa i snimala stotine i hiljade fotografija noćnog neba. Pojavila se potreba za detaljnom analizom i obradom tih podataka, ali i proračunima rastojanja i svetlosnog spektra zvezda.
Edvard Pikering, direktor opservatorije, poverio je taj zadatak, za to vreme veoma neuobičajeno u naučnom svetu, jednoj ženi, Vilemini Fleming, učiteljici koja je u SAD emigrirala iz Škotske. Odlični rezultati koje je u kratkom vremenu postigla - lično je tokom karijere detektovala 10 000 zvezda i 52 nebule – doveli su do proširenja tima žena koje su nazvane „harvardski kompjuteri“ jer su se bavile preciznim izračunavanjima. Među poznatijim članicama tima bile su i Ani Džamp Kenon, Antonija Mori i Henrijeta Svon Levit, koje su i nakon napuštanja Harvarda nastavile naučni rad i objavile brojna otkrića.
Ne treba, međutim, zaboraviti da kao jedan od razloga za angažovanje žena na ovom projektu stoji i činjenica da su bile manje plaćene od muškaraca. To što su dokazale da svojim znanjem, idejama, sistematičnošću, pedantnošću i trudom mogu da nadmaše bilo kog muškog kolegu nije mnogo značilo i tek je u novije vreme priznat njihov značaj za nauku. Ni danas, međutim, žene nisu ravnopravno zastupljene u nauci i tehnologiji - to ne smemo da zaboravimo i to je nešto za šta treba da se i dalje borimo."
(Telegraf.rs / Izvor: Informer)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nesa
Tako je, nisu ravnopravno zastupljene ni kao vojnici, ni kao vozači autobusa, ni kao rudari ...
Podelite komentar
Lord Pera
Ni kao piloti, komunalci, zanatlije... A kad smo već kod toga moramo u nauci rVnopravno zastupiti gejeve, rome, transeksualne osobe, džedaje itd.
Podelite komentar