Pet načina da poslovne ideje uspešno sprovedete u dela

 
  • 0

Problem sa kojim se poslovni lideri često susreću predstavlja jaz koji nastaje između poslovne strategije i poslovnih očekivanja

Jedan od najvećih izazova za današnje lidere jeste kako se mogu poboljšati šanse za ispunjenje ciljeva i sprovođenje ideja u delo. Problem sa kojim se poslovni lideri često susreću predstavlja jaz koji nastaje između poslovne strategije i poslovnih očekivanja.

- Istraživanje koje smo sproveli 2007. godine pokazalo je da 49% poslovnih lidera uviđa jaz između strategije i sprovođenja u akciju, a 64% njih nije imalo poverenja u kompaniju da će uspeti da se izbore sa tim - navodi Pol Ker, preduzetnik sa 28 godina iskustva, uključujući i više od 20 godina u savetovanju i obuci. Ker je direktor kompanije  „Skills for Excellence“, firme za obuku i konsalting u liderstvu. Pred vama su neki od njegovih saveta kako ideju možete uspešno ostvariti u poslu.

Jasno odredite željeni krajnji rezultat

Veliki problem na putu od ideje do realizacije jeste jednostavno nedostatak definisane vizije i ciljeva. Lideri koji ne mogu da definišu šta žele da ostvare teško mogu da očekuju da će drugi razumeti njihovu strategiju, sarađivati na njihovim projektima i dati bilo kakav smislen doprinos.

Nejasno definisanje ciljeva će zatim proizvesti i nejasne rezultate, ako ih uopšte bude i bilo. Što specifičnije i jasnije budete definisali očekivanja i ciljeve, to ćete lakše omogućiti zaposlenima da shvate ka ćemu i sami treba da streme. Bez toga će samo tumarati u mraku, trošiti energiju i gubiti volju, jer zapravo ne znaju šta rade.

Foto: Pixabay.com Foto: Pixabay.com

Sažeto artikulišite zašto je potrebno nešto uraditi

S obzirom na to da vam je kao lideru potrebno da i drugi ulože svoj trud u vašu ideju, morate da znate kako da efikasno komunicirate sa njima i saopštite im šta želite da urade i, još važnije, zašto želite da to urade.

Jasna i sažeta komunikacija od presudne je važnosti, jer će se zaposleni pre razočarati i odustati ako ne razumeju šta od njih očekujete. Osim toga, objašnjavajući razloge zbog kojih ste doneli vaše strateške odluke zaposlenima omogućavate da i sami bolje shvate kako njihovo znanje i rad može da doprinese celini. Ukoliko im nije jasno čemu stremite, mogli bi lako da se osete izolovano i nesigurno, a vaš cilj je da svi aktivno učestvuju i osećaju se kao da su važan deo kompanije.

Naoružajte se potrebnim veštinama i znanjima

Da biste bili sigurni da će vaša strategija da funkcioniše, morate da imate znanje i veštine za upravljanje projektom. Uz dovoljno samosvesti, lideri mogu iskreno da procene da li imaju potrebno radno znanje za svoju ulogu. Danas postoje brojni obrazovni programi, pomoću kojih možete da nadoknadite bilo kakve nedostatke. Ali treba da znate da kao lider ne možete i ne treba da znate sve bolje od svih. Zato treba da umete da zaposlite stručne ljude koji će biti dobri u svom poslu.

Foto: Profimedia/Panthermedia Foto: Profimedia/Panthermedia

Okupite kvalitetan izvršni tim

Moglo bi se reći da bi ovo trebalo da bude prva tačka u sprovođenju ideje u delo. Ali na tom putu postoje aktivnosti koje moraju da se preklapaju i da se obave istovremeno. Međutim, da bi se okupio izvršni tim koji će zajednički da radi na razvoju strategije, potrebno je da ga neko formira  i odredi zadatke svakom od njih. Obično taj proces počinje sa idejom inicijatora, bez obzira na mogućnosti daljeg razvitka.

Pomno pratite napredak

Implementacija svake strategije uključuje sastanke na kojima se razgovara o različitim projektima i programima koji će biti potrebni. Ipak, vrlo često sastanci se okončaju sa zaključkom da neki radni zadaci nisu završeni ili da nije bio poštovan dogovoreni vremenski rok.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

To je jedan od problema koji mogu da utiču na pravilnu realizaciju ideje i povećaju pomenuti jaz između strategije i očekivanja. Vi kao lider treba da osigurate da svi ljudi koji učestvuju u projektu budu svesni toga da takva praksa nije prihvatljiva. Zato jasno stavite do znanja svima koji su pod vašom nadležnošću da očekujete da se angažuju i da su odgovorni za rezultate.

Sa druge strane, niko ne voli da mu se prati svaki korak i taj način praćenja napretka može da bude i kontraproduktivan. Mudri lideri znaju da pronađu meru. Oni umeju da nametnu razumnu dozu odgovornosti, koja zaposlenima omogućava dovoljno prostora da rade svoj posao najbolje što mogu.

(Telegraf.rs)

Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA