ISTRAŽUJEMO: Za šta služi "Schemer" i kako ga najbolje iskoristiti (VIDEO)
Možda vam je promaklo, ali Gugl Plus nije jedina društvena mreža koju tehnološka kompanija iz Mauntin Vjua poseduje - pored njega, postoji i "Schemer", veb i Android servis (verzija za Ajfon je na putu), koji je najbolje opisati kao "nalazač aktivnosti", piše časopis "The Verge".
Prethodne nedelje Gugl je ovu aplikaciju napokon otvorio za javnost, pa sada već može da se kaže nešto više o njoj.
Prvo što će vam zapasti za oko na "Skimeru" (ili "Šemeru" ili "Intrigantu" ili "Spletkarošu" - naš favorit je ovo poslednje, ali predložite u komentarima šta vi mislite da je najbolje rešenje) verovatno nije jednostavnost (iako je ona primetna), već činjenica da uopšte ne znate šta da radite sa njim.
Kako je najbolje iskoristiti (ili kako je uopšte iskoristiti?) jeste pitanje koje mnoge trenutno muči. Zapravo, ovo je tek sekundarno pitanje, koje dolazi nakon što nađete pozitivan odgovor na ono prvo - za šta ovo čudo uopšte služi i zašto mi je potrebna još jedna aplikacija? Zar mi nije dovoljan Forskver? Zar tamo ne postoji "to-do" lista? Čemu onda uopšte ovo?
Kad smo kod toga, ako ste provodili vreme na Forskveru, zaista ćete primetiti ogromnu sličnost - jedino je terminologija drugačija, pa su tako "predlozi" - "šeme" (spletke, intrige). Korisnici postuju predložene aktivnosti (obično povezane sa lokacijom), i svi ostali mogu da obeleže tu aktivnost ili kao nešto što žele da urade, ili kao nešto što su već uradili.
Ako ne bude kreativnih korisnika - "Schemer" propada
"Spletkaroš" tvrdi da je sve ovo podigao na još viši nivo - "spletke" se predlažu na osnovu trenutnih vremenskih okolnosti (primera radi, ako napolju pada kiša, verovatno ćete radije otići na kuglanje nego u šetnju parkom), na osnovu doba dana (petak veče?), aktivnosti prijatelja i često posećenih kategorija.
Kao što ste mogli i da pretpostavite, ceo sistem, ma koliko bio dobar, zavisi od toga koliko su duhovite, inventivne i jedinstvene spletke koje korisnici smišljaju.
Nakon izvesnog vremena koje provedete na ovoj aplikaciji, videćete da postoji priličan izbor najrazličitijih "spletki". "Find Stuff to do" (Pronađite šta da radite) interfejs i na Vebu i na sajtu omogućava vam da izaberete aktivnosti koje su u vašoj blizini ili stvari koje možete da uradite ako celog dana ostanete u kući.
Postoji takođe i više od 20 kategorija, od piva preko odmora do fotografije. Gugl je sklopio partnerstva sa brojnim firmama kao što su "Tajm aut", "Bravo", "Trevl čenl", "IGN", "Roling Stoun", "NPR", "Nešnl "Džiografik" i mnogim drugima kako bi korisnicima ove aplikacije pomogao da dođu do što boljih predloga.
Sam interfejs je, međutim, izrazito minimalistički. Stranica sa pojedinačnom spletkom nudi samo naslov i komentare. Ako imate sreće, tvorac spletke ju je u jednom od tih komentara elaborirao. Možda bi spletke bile bogatije sadržajem kada bi se omogućilo detaljisanje.
Za kraj, "Spletkaroš" nije konkurencija Gugl Plusu. Zapravo, on je potpuno integrisan u "starijeg brata", što znači da ako želite da koristite ovu aplikaciju, morate imati G+ nalog. Sve prijatelje koji koriste "Schemer", a koje imate u krugovima na Gugl Plusu, imaćete i ovde. To, međutim, znači da ako želite da nekoga dodate u prijatelje na "Schemeru", morate da ih dodate i u krugove na G+. Ne postoji način da se razdvoje ove dve mreže. "Ne čini zlo", bila je nekada mantra internet pretraživača.
Samo će vreme pokazati da li je ovo još jedan u nizu Guglovih promašaja ili će ipak ovaj servis opstati i zaživeti. Nakon nekoliko nedelja korišćenja, Gugl nas nije u to ubedio, ali ko zna - čuda se dešavaju.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.