PRAVE VODU OD VAZDUHA: Revolucionarna tehnologija rešava problem nestašice vode (VIDEO)
Vetrenjače se već stotinama - ako ne i hiljadama - godina koriste za proizvodnju energije, a već nekoliko decenija i za proizvodnju struje. Međutim, jedna francuska inženjerska firma je sada predstavila revolucionarnu primenu ove tehnologije koja može potpuno promeniti svrhu za koju vetrenjače koristimo, i to na ekološki prijateljski način, prenosi američki CNN.
"Eole Waters" tvrdi da su uspešno modifikovali tradicionalnu vetrenjaču i napravili "WMS1000", aparat koji može da proizvodi pijaću vodu od vazduha!
Francuska kompanija će početi sa prodajom već ove godine, u početku se fokusirajući na izolovane zajednice u zemljama koje pate od nedostatka pijaće vode.
- Ova tehnologija može omogućiti ruralnim predelima da postanu samodovoljni što se tiče pristupa svežoj vodi. Kako se dizajn i svojstva našeg proizvoda budu razvijali, naredni korak će biti izrada vetrenjače koja će proizvoditi dovoljno vode za mali grad ili celo područje sa manjom populacijom - kaže Tibo Žanin, direktor marketinga "Eole Waters-a".
Kako ova tehnologija funkcioniše
Oni trenutno predstavljaju prototip visok 24 metra u pustinji blizu Abu Dabija koja je bila u stanju da proizvede 62 litra vode na sat!
Ova tehnologija radi tako što prvo generiše elektricitet na isti način na koji to radi i obična vetrenjača, zatim se vazduh usisava kroz "nos" turbine, a potom u kompresor za hlađenje iza propelera, čime se izdvaja vlaga iz vazduha koja se zatim kondenzuje i sakuplja. Voda skupljena na ovaj način se onda prenosi niz seriju cevi od nerđajućeg čelika u rezervoar u osnovi turbine.
U tom trenutku, počinje filtriranje i pročišćavanje vode kako bi bila spremna za korišćenje i konzumaciju.
Jedna vetrenjača može da proizvede i do hiljadu litara vode na dan, u zavisnosti od vlažnosti vazduha, temperature i brzine vetra, kaže Žanin.
- Ovo je dovoljno vode za selo ili grad od dve do tri hiljade stanovnika - dodaje on.
Ipak, za sada, ova tehnologija će verovatno biti nedostupna onima kojim je najviše potrebna, i to zbog cene. Dok ova tehnologija ne postane standard, cena jedne vetrenjače će biti od 500 do 600 hiljada evra, u zavisnosti od lokacije i uslova okruženja.
- Cena će svakako značajno padati, ali i ova kakva je sada nije prevelika, ako se uzme u obzir da predstavlja dugoročno rešenje jednog ozbiljnog problema - zaključuje Žanin.
Pogledajte video:
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mika
Najskupji kubik vode na planeti :) :) :)
Podelite komentar