Ove profesije će biti nezamenljive u budućnosti!

  • 10

Danas je teško govoriti o budućnosti tržišta rada. Dok jedna zanimanja nestaju, druga nastaju. Većina aktuelnih zanimanja nije postojala do pre samo dve decenije.

Jasno je da će vreme koje dolazi obeležiti informacione tehnologije, ali je pravo pitanje koje će profesije postati nezamenljive u budućnosti.

Evo nekih prognoza:

1. Programiranje

Celokupna IT industrija počiva na programiranju, pa ne čudi da je već nekoliko godina u vrhu svih lista o traženim, plaćenim i poslovima koji će obeležiti naredni period. Naime, programeri su već dve godine zaredom na vrhu liste najtraženijih IT zanimanja u celom svetu, a dokaz da i srpski poslodavci traže programere jeste činjenica da je u 2014. preko 60 procenata oglasa u IT sektoru bilo upravo za ovu profesiju.

Foto: Profimedia/Fancy Foto: Profimedia/Fancy

2. Network Administracija

Administracija mrežne infrastrukture se u protekloj godini popela na treće mesto najtraženijih IT veština. Ova oblast je danas nezamenljiva i gotovo da svaka firma, nezavisno od obima posla, mora imati stručnjaka za mreže.

3. Dizajn

Talenat za vizuelno oblikovanje u prošlosti je relativno mali procenat ljudi uspevao da naplati. Danas talentovani pojedinci koji poseduju odgovarajuće IT veštine svoj talenat mogu pretvoriti u profesiju. Slikarsku četkicu i rapidograf zamenili su napredni softveri – Adobe, CAD, HTML će ostati glavni alati talentovanih dizajnera i stručnjaka za obradu slike.

Podaci Elance platforme pokazuju da su srpski frilens dizajneri po kvalitetu i obimu posla među najboljima u svetu. Njihov sat na tržištu vredi čak 20 dolara, a broj oglasa u kojima se traži poznavanje Ilustratora je u odnosu na prethodnu godinu više nego udvostručen, dakle, ima ih 100 posto više. Slično je i sa Photoshopom – njegovo poznavanje traži se u 70 posto više oglasa, a tako je i sa ostalim srodnim alatima.

4. Razvoj mobilnih aplikacija

Iako je u pitanju jedna od najmlađih oblasti IT-ja, a možda baš zbog toga, razvoj mobilnih aplikacija s pravom se može nazvati najperspektivnijom granom u komunikacionim tehnologijama.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Koliko su u današnjem svetu developeri potreban profesionalni profil jasno je kada znate da se na platformi Google Play u ovom trenutku nalazi preko milijardu aktivnih aplikacija, a samo su korisnici platforme Android na svojim telefonima do sada instalirali više od 50 milijardi aplikacija. Brojevi dovoljno govore.

Zato stručnjaci za razvoj aplikacija neće morati da brinu za svoju karijeru u narednim decenijama.

5. Elektronsko poslovanje

S razvojem informacionih tehnologija, a pre svega s pojavom interneta, poslovanje se ubrzano prebacilo u digitalno okruženje. Danas je jasno da će se zbog uštede troškova, ali i zbog dalekog dometa interneta ekspanzija elektronskog poslovanja nastaviti.

Neizostavni deo svake vrste poslovanja u 21. veku svakako će biti IT stručnjaci. Ukoliko ste još u nedoumici čime biste se bavili ili planirate da se prekvalifikujete, a želite stabilnu karijeru, izbor je jasan. Početak 21. veka je obeležila informatička revolucija, a decenije koje dolaze će obeležiti neprestani rast tražnje za obrazovnim profilima iz domena informacionih tehnologija.

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Djole

    20. septembar 2015 | 12:48

    A da mi je znati samo kako ce bilo sta da se napravi bez inzenjera? Da nece mozda programer da napravi masinu? Bez inzenjera ne moze nista to jedino mi ovde u Srbiji ne mozemo sa shvatimo

  • Nana

    20. septembar 2015 | 14:45

    A rad sa ljudima? Ili ćemo biti zamenjeni robotima?

  • Trudim se

    20. septembar 2015 | 14:00

    3 sam godina IT smera i mogu da kažem da ništa o svojoj budućoj profesiji ne bih znao da nisam sam radio i učio kući ono što u školi i ne pominju a više je nego potrebno. Ovo što se u kod nas u školi uči je neka najobičnija osnova. Naprimer u školi tek od ove godine počinje da se radi Html 5 i javascript dok sam ja to od kuće učio još prošle godine. Što se programiranja tiče u školi radimo C#, a sam učim C++. Ne želim da budem suvi prosek od programera i veb dizajnera, kakvih je i u Srbiji mnogo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA