VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Inženjeri virtuelnog sveta!

  • 2

Poznato je da je posao programera trenutno najpoželjniji, međutim, postoji razlika između običnog programera i softverskog inženjera.

Upravo o toj razlici pisao je Veselin Jevrosimović, predsednik Comtrade-a, najveće IT kompanije u celoj Istočnoj Evropi. Evo šta je on napisao u dnevnom listu "Informer".

"Svi znaju da su radna mesta u IT industriji među najbolje plaćenim poslovima u celom svetu, pa i kod nas. Verovatno se najviše ističu programeri kao jedno od najtraženijih zanimanja. Zbog toga se sve više mladih odlučuje za školovanje u ovoj oblasti, što je veoma dobro za našu zemlju. Lično smatram da bi trebalo osmisliti jasnu strategiju za sistemsko promovisanje i pomoć domaćem IT obrazovanju kako bi pamet postala glavni izvozni proizvod Srbije, ali to je već posebna tema. Takođe, sve češće srećem odrasle ljude raznih profila koji su spremni da se prekvalifikuju i uđu u softverske vode. E sad, za puno razumevanje o čemu se u ovom poslu radi, važno je da probam da ponudim neka pojašnjenja.

Foto: Promo Foto: Promo

Naime, iako šira publika o IT stručnjacima razmišlja kao o „programerima“, mnogo pravilniji i precizniji naziv bi bio „softverski inženjer“. Premda se razlika ne čini bitnom, ona je ogromna. Posao softverskog inženjera je da projektuje aplikacije, osmišljava mehanizme i konstruiše proizvode u virtuelnom prostoru, na isti način na koji to mašinski, elektro ili građevinski inženjeri rade u fizičkom svetu. Volim da kažem da je posao softverskog inženjera (uostalom, kao i svakog drugog) da rešava probleme, donosi odluke i preuzima odgovornost koristeći raznorodne veštine, neprekidno se usavršavajući, ulažući intelektualni napor, znanje, i iskustvo. Sve drugo su tehnički detalji konkretne tehnologije, programskog jezika ili alata. Sve drugo se nauči relativno lako ako razumete suštinu, osnovne principe i pravila.

Običan „programer“ je neko ko samo piše računarske programe na osnovu definisanih zadataka. Daleko od toga da je njihov posao manje važan, zanemariv ili jednostavan, ali na tom polju ne možemo da se takmičimo sa državama koje imaju mnogo više stanovnika i koje mogu da ponude izuzetno niske cene. Naš zadatak treba da bude da obrazujemo i obučavamo sposobne softverske inženjere jer je njih u svetu malo, a vrede veoma mnogo."

(Telegraf.rs / Izvor: Informer)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 123

    20. jun 2015 | 14:05

    Zao mi je sto nemam talenta u programiranju kao u popravljanju i otklanjanju problema na racunaru.Mozda sto nissm nikad pokusao da ucim,a popravljanje mi je stalno pa sam skoro najbolji ovde.Mozda bi i bio programer ako bi hteo da ucim,ali nemam zelju,mislim da je to previse ucenja za mene.

  • LudZbunjen

    20. jun 2015 | 11:58

    It je placen samo u nekoj krstenoj firmi sve ostalo je jako nisko sad for me pokusavaju da te plate sto manje a da radis za minimum petoricu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA