VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Sve više običnih predmeta biće povezano na internet!

 
  • 0

- Svedoci smo da sve više stvari dobija epitet „pametan“ i korenito menja svoju upotrebnu vrednost. Nakon telefona, narukvica, časovnika, automobila, kuća, pa čak i čitavih energetskim mreža, siguran sam da će u doglednoj budućnosti malo koji predmet ostati „glupav“ - napisao je Veselin Jevrosimović

Veselin Jevrosimović, vlasnik kompanije Comtrade, svake nedelje u svojoj kolumni u dnevnom listu "Informer" piše o nekom novom trendu u svetu informacionih tehnologija.

Ovoga puta reč je o sve većem broju "pametnih" uređaja koji će biti povezani na internet, među kojima su čak i olovke. Evo šta on kaže o novoj tehnologiji.

"Jedan od ciljeva fenomena nazvanog „internet stvari“ (eng. Internet of things), a o kome sam detaljnije pisao na ovim stranama pre nekoliko meseci, jeste da što više predmeta iz naše svakodnevice bude opremljeno računarskim komponentama, te povezano međusobno i sa internetom. Uostalom, svedoci smo da sve više stvari dobija epitet „pametan“ i korenito menja svoju upotrebnu vrednost. Nakon telefona, narukvica, časovnika, automobila, kuća, pa čak i čitavih energetskim mreža, siguran sam da će u doglednoj budućnosti malo koji predmet ostati „glupav“, odnosno nastaviti da funkcioniše na tradicionalne načine na koje smo navikli.

Jedan od predmeta koji još uvek odoleva je dobra stara olovka, premda je od njenog nastanka bilo najrazličitijih ideja kako da se ona unapredi - ponekad veoma uspešnih, ali povremeno i bizarnih. U bližoj prošlosti dobili smo nekoliko rešenja zaista „pametnih“ olovaka koje koriste posebne podloge za beleženje vaših poteza i pretvaranje napisanog direktno u digitalni format, uključujući i ono sa naročitim sveskama kod kojih papir poseduje markere koje olovka prepoznaje. Naravno, tu su i digitalne olovke za pametne telefone i tablete, ali ništa od toga nije postiglo značajniji uspeh, niti se na bilo koji način približilo jednostavnosti upotrebe olovaka koje svakodnevno koristimo.

Jedna tehnička prepreka su masa i dimenzije pametne olovke koja mora biti dovoljno lagana i mala, a opet sadržati elektronske komponente i bateriju. Drugi problem je preciznost i brzina beleženja pokreta rukom, a tu je i još nekoliko aspekata povezanih sa pisanjem po različitim podlogama, digitalizacijom napisanog, prepoznavanjem rukopisa i slično. I pored brojnih izazova, mnogo kompanija i inovatora širom sveta pokušava da osmisli kreativno rešenje koje će zauvek promeniti naš odnos prema pisanju rukom. Kao i uvek do sada, samo je pitanje vremena kada će u tome i uspeti."

(Telegraf.rs / Izvor: Informer)

Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA