Još dve nedelje do naučnog spektakla o Nikoli Tesli u Beogradu!
Samo dve nedelje deli nas od naučnog spektakla, međunarodnog naučnog kongresa „Nikola Tesla: Istorija budućnosti", koji će od 24. do 26.aprila biti održan u „Sava centru" u Beogradu, uz učešće četrdesetak učesnika iz nekoliko zemalja i Srbije.
Biće to rezultat dvogodišnjeg, strpljivog rada dr Vladimira Jovanović, inicijatora ovog skupa, koji je s malom grupom saradnika obezbedio pristanak nekih vodećih naučnih autoriteta da na beogradskom kongresu iznesu rezultate istraživanja Teslinog dela i njegovog života.
Nije reč samo o Teslinom doprinosu razvoju modernog, industrijskog i tehnološkog društva, nego i o njegovim radikalnim idejama kakve su, na primer, ona o bežičnom prenosu energije ili korišćenju slobodne energije iz prirodnog okruženja, o radijantnoj energiji i nehercijanskim talasima, ili o upotrebi visokofrekventnih struja u terapeutske medicinske svrhe.
Biće to prilika da se progovori i o naročitoj, nazovimo je tako, teslijanskoj naučno-humanističkoj paradigmi. Na globalnom planu ona ima sve veći broj privrženika, uverenih da su Teslini pogledi na svet humaniteta i tehnologije danas možda i najsnažnija prepreka pred mogućim, apokaliptičkim samouništenjem ljudske civilizacije.
Imperija Tesla, kako smo svojevremeno na ovim granicama nazvali gotovo nestvaran rast globalnog interesovanja za život i delo, nasleđe i poruke genija iz Smiljana, zaista se širi svetom gotovo kao prerijski požar.
Kada je najmoćniji svetski internet pretraživač Google u petak 10. jula 2009. godine, povodom 153 godine rođenja Nikole Tesle (10. jul 1856), svoj logo dizajnirao po ugledu na znameniti Teslin uvećavajući transformator, za samo 24 sata otvoreno je 51.700 novih internet stranica posvećenih Tesli, tako da je tog dana njihov ukupan broj na svetskoj mreži porastao na bezmalo četiri miliona.
Danas, takvih stranica ima 21,5 miliona.
Od posebne važnosti je što u tom digitalnom okeanu ima sve manje vode koju treba izbaciti iz korita, a sve više stranica koje potvrđuju izuzetan rast interesovanja za Teslino delo u najrazličitijim oblastima, od fizike do religije, od klasičnih umetnosti do nebrojenih oblasti popularne kulture. U ovom teslijanskom bratstvu su sve brojniji i pripadnici akademske naučne zajednice, u kojoj su duže od jednog veka Teslino delo i nasleđe bili ignorisani, često i cenzurisani pred licem javnosti, zbog surevnjivosti, diktata korporacijskog kapitala i upregnutosti nauke u tajne projekte najmoćnijih država sveta.
Od naročite važnosti je to što su organizatori naučnog kongresa odlučili da ova manifestacija ima i obrazovni karakter, tako da će njegov rad, predavanja, izložbe, radionice i video-konferencije pratiti i više stotina đaka i studenata.
Učešće na kongresu potvrdili su profesori iz SAD Bernard Karlson, Mihael Pravica i Slobodan Ćuk, profesori Konstantin Mejl iz Nemačke i Dino Karabeg iz Norveške, a iz Srbije profesori Dejan Raković, Milan Milosavljević, JOEZN Cvetić, Vladan Vučković i drugi.
U dane kongresa biće predstavljene i dve knjige - "Drugi život Nikole Tesle" Miloja Popovića i knjiga „Tesla - Pronalazač električnog doba" Bernarda Karlsona, koja će ovih dana izaći iz štampe u prevodu na srpski jezik. Popovićevu knjigu je objavila izdavačka kuća „Albatros plus" iz Beograda, a Karlsonovu publikuje „Akademska knjiga" iz Novog Sada.
Više informacija o kongresu "Nikola Tesla: Istorija budućnosti" možete pronaći na zvaničnom sajtu.
(Telegraf.rs / Izvor: Politika)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.