VIRUS NAPADA I VAŠ ANDROID: Dosad zaraženi milioni telefona!
Korisnici Androida upozoreni su da nekoliko popularnih aplikacija, koje je bilo moguće skinuti sa službene Google Play prodavnice, sadrže skrivene kodove zbog kojih prikazuju virusima zaražene oglase.
Jedna od aplikacija koja sadrži upravo spomenute kodove je i besplatna verzija igrice Durak koja je skinuta više od 10 miliona puta, javili su iz Avasta. Google joj je nakon toga blokirao pristup, prenosi BBC, ali stručnjaci napominju da je problem možda manje proširen nego što se misli.
Iz Avasta su poručili da su za problem saznali nakon što ih je korisnik o tome obavestio saznavši da je njegov Nexus 5 zaražen upravo putem spomenute aplikacije. Počele su da se prikazuju poruke koje su izgledale kao obaveštenja. U njima je pisalo da je uređaj "spor" i da je potrebno instalirati novi software kako bi se problem rešio. Ako bi se na njih kliknulo, preusmeravale su na skidanje drugih aplikacija.
- Preusmeri vas na lažne stranice i štetne pretnje, sumnjive prodavnice sa aplikacijama, aplikacije koje mimo vaše dozvole šalju SMS-ove ili aplikacije koje skupljaju previše vaših podataka ne nudeći vam ništa zauzvrat - napisao je Avastov analitičar Filip Čitri.
- Većina ljudi neće moći da pronađu izvor problema i biće suočeni sa lažnim oglasima svaki put kad otključaju uređaj - dodao je.
Osim Duraka, problematični su i Ruski jezični IQ test koji je skinut pet miliona puta, zatim aplikacija nazvana Ruska istorija, skinuta oko 50.000 puta. BBC je istražio i ostale aplikacije istih proizvođača i došao do zaključka da je zaraženo još desetak aplikacija, uključujući igrice, vodič za psihologiju, software za planiranje venčanja i saveti u poslastičarstvu. Sve su sada blokirane.
- Potvrđujemo da su sve aplikacije iz izveštaja suspendovane i ništa više od toga - rekao je portparol Google-a.
Iako na Google Play stoji da su zaražene aplikacije skinute nekoliko miliona puta, jedan je stručnjak napomenuo da treba biti oprezan oko tih brojki.
- Uzeo bih to s rezervom jer tvorci malwarea mogu namerno povećati broj dowloada kako bi aplikaciju prikazali popularnijom nego što ona zapravo jest. Google skenira malware za koji zna, a imaju i neke napredne tehnike detektovanja virusnih "zbivanja". Ali to nije 100 odsto delotvorno i neke aplikacije zaobiđu provere - dodao je.
(Telegraf.rs/ Izvor: index.hr)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sladjan nikolic
Naravno, posebno obratite paznju na svevsto pise
Podelite komentar
Apple
Haha pa nije to Apple pa da se ne sjekiraš :) Zivio Iphone ❤️❤️❤️
Podelite komentar
fika
Iphone je zakon. Mene 6 odlicno sluzi ali najlepsi mi je 5 a 4 i 4s su najkvaltetniji i najbolji po meni
Podelite komentar