Radnici Apple-a u Kini rade bez slobodnog dana. Od umora spavaju na radnom mestu (FOTO) (VIDEO)
iPhone 6 i 6 Plus su postigli zaista veliki uspeh za kratko vreme, a deblji kraj nažalost izvukli su radnici iz Kine koji rade u nehumanim uslovima danonoćno, bez slobodnog dana, kako bi isporuke stizale na vreme.
Kada su se novi iPhone-i pojavili potražnja je bila velika, i proizvođači nisu stizali na vreme da isporuče toliko velike količine telefona. Međutim, danas se stanje stabilizovalo, pa je Apple čekanje za "Šestice" smanjio na samo jedan dan.
U septembru je organizacija "China Labor Watch" iz Njujorka istražila jednu od fabrika u Kini koja proizvodi kućišta za iPad-e i MacBook-ove, i otkrila je 22 prekršaja u radu. Sada je i BBC tajno otišao u jednu od fabrika tajvanske kompanije Pegatron, koja je glavni dobavljač Apple-a za iPhone 6 i 6 Plus. Stvari tamo uopšte ne izgledaju dobro.
Pre nekoliko godina Apple je obećao da će obratiti pažnju na kompanije sa kojima sarađuje (proizvođače različitih delova uređaja) i uslovima u kojima rade njihovi radnici. Ekipa BBC-a je čim je zakoračila u fabriku otkrila, ne samo prekršaje Apple-ovih osnovnih pravila, već i prekršaje kineskih zakona o radu.
Na ulazu su svima oduzete lične karte bez naznake da li će ih, i kada, dobiti nazad. Medicinski pregled koji je neophodan za rad u fabrici održan je usmeno u prostoriji gde su se nalazili svi novozaposleni. Kada je reč o popunjavanju prijava, svima je naređeno da potpišu da pristaju na rad u noćnim smenama, ili mogu odmah da napuste fabriku.
Reporteri napominju da rad u noćnim smenama često prevazilazi 12 sati, a rad prekovremeno se ne plaća. Takođe nema ni slobodnih dana. Reporter BBC-a radio je 18 dana bez prekida i odmora, iako je tražio jedan dan slobodno. Slike prikazuju da radnici često utonu u san na radnom mestu, a nekad cela proizvodna traka nema nijednog budnog radnika.
Iz kompanija Apple i Pegatron napominju da istražuju tvrdnje koje je BBC zabeležio. Div iz Kupertina je takođe napomenuo da konstantno radi sa dobavljačima na tome da zaposleni ne rade prekovremeno, i dodao da nijedna kompanije kao oni ne brine o tome da svi zaposleni rade u bezbednim uslovima.
Pogledajte video:
Izvor: Youtube/BBC News
(Telegraf.rs / Izvor: bbc.com)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marks
A radnici u javnim preduzecima u Srbiji, "rade" bez ijednog radnog dana. Zato i pate od nesanice jer nemaju od cega da se umore.
Podelite komentar
ЖAН KЛOД
i moj ortak radi bez slobodnog dana kao i mnostvo ljudi za 200e,da ne trebamo da zalimo ove slucajno?
Podelite komentar
nisam teslin rodjak
Evo ovako, nije to samo vezano za apple kompaniju, nego svi rade bez slobodnog dana ali im je zakonom dozvoljeno da spavaju na poslu kad god pozele. :)
Podelite komentar