Evo kako da postanete bolji menadžer u samo 5 koraka (FOTO)
Bez obzira da li ste godinama na rukovodećoj poziciji ili ste od nedavno u menadžmentu, postoji nekoliko stavki koji treba da znate. Evo pet proverenih saveta iz prakse uspešnih menadžera.
NEGUJTE TIMSKI DUH
Vaš zadatak je da nadgledate zaposlene. Prvo što morate znati jeste da oni čine tim, a ne više individua. Iako im se obraćate pojedinačno i svako od njih snosi odgovornost za svoje aktivnosti, vi treba da obezbedite atmosferu poverenja i brige da posao u celini bude urađen kako treba. Kao menadžer, vi ste kohezivni faktor.
BUDITE DOBAR SLUŠALAC
Deo menadžerskog posla je i da svakodnevno sluša svoj tim. Biti dobar slušalac ključ je u sticanju poverenja među zaposlenima i osigurava njihovu otvorenost. U protivnom postoji šansa da propustite neki dobar savet ili ideju. Interesovanjem da jednom čujete nedoumice svojih kolega možete preduprediti stalno zapitkivanje o tome kakav rezultat od njih očekujete.
INSPIRIŠITE SVOJ TIM
Tim treba da činite snažnim, a ne, kao što se često dešava, uplašenim. Ukažite poverenje tako što ćete im dodeljivati zadatke od kojih mnogo toga zavisi. Tako će njihova motivacija porasti. Ukoliko zadaci budu usklađeni sa njihovim interesovanjima ili ekspertizom, budite sigurni da će se osećati cenjenim i potrebnim kompaniji.
POSTAVLJAJTE ZADATKE KOJI VODE KA CILJU
Morate biti spremni da "predate palicu" članovima tima, ali ne pre nego što tačno utrvdite šta hoćete od svakog pojedinca. Prepuštajte odgovornost pametno: dodeljivanjem zadataka sa ciljevima. Precizno definisan cilj daje zaposlenom jasan smer i osećaj da njegov ili njen rad ima svrhu, što, automatski, izvršenje zadatka čini lakšim.
GRADITE ODNOSE, NE PRIJATELJSTVA
Rad na odnosima sa zaposlenima razlikuje se od negovanja prijateljstava. Vodite računa o tome koliko ste bliski sa ljudima iz profesionalnog okruženja. Ne dozvolite sebi da postanete drugovi. Držati ljude na profesionalnoj distanci olakšava vam donošenje delikatnih odluka, kao što su delegiranje zaduženja, kritikovanje ili otpuštanje kolega. Ovo ne znači da sve vreme morate biti rezervisani. Naprotiv, u dobroj atmosferi se bolje radi. Nasmejte se šali koju čujete od kolega, ali znajte gde su granice.
Ove savete primenjujte kad god i gde god možete. Razmislite i videćete da je veliki deo naših svakodnevnih aktivnosti vezan za definisanje zadataka i građenje odnosa. Menadžment uopšte ne mora da bude stresan i težak posao, kakvim se često čini.
Džek Velš, dugogodišnji CEO kompanije General Electric je govorio da – kada izaberete prave ljude i date im odrešene ruke gotovo da i ne morate da upravljate. Kako se postaje uspešan menadžer? Najpre, ne gubite vreme na teoriju – steknite praktične veštine i bićete primećeni u svakom poslu. Menadžerska fotelja uopšte nije tako daleko.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.