Apple odaje američkoj vladi podatke o korisnicima

 
  • 6

Kompanija kaže da će uglavnom obavestiti svoje korisnike ukoliko neko traži podatke o njima, jedino ako to nije zabranjeno nalogom, ili ukoliko to može da izazove povrede ili smrt određene osobe. Skoro sve informacije koje korisnici ostave tokom registrovanja uređaja mogu da se predaju vlastima na njihov zahtev

Na sajtu kompanije Apple posetiocima je sada omogućeno da pogledaju na koji način američka vlada može zahtevati lične podatke od bilo kog njihovog korisnika. Ono što je još bitnije je što se vidi koje informacija čuvena kompanija ima na raspolaganju, a one pokrivaju sve od iOS uređaja do web servisa kao što je iCloud.

Kako bi bilo koja agencija dobila pristup pomenutim podacima, neophodno je da ima određeni pravni dokument.

Bilo koje ime, adresa, mejl ili broj telefona koji su korisnici uneli tokom registrovanja nekog Apple-ovog uređaja može da se prosledi državnim agencijama, ali je kompanija objasnila da se ne trudi da te informacije i proveri. iTunes je pravo blago kada su u pitanju informacije, a Apple može da pruži kompletnu listu svega što je korisnik skinuo sa njihovih servera. Vlasti mogu čak zatražiti podatke koje će otkriti IP adresu sa koje ste nedavno pristupili iTunes servisu.

Zahtevi koje državne službe moraju da ispune kako bi pristupili iCloud nalogu su daleko veće.

Ako ste se ikada zapitali da li vlasti mogu da iskoriste "Find My Iphone" funkciju koja se koristi ukoliko ste izgubili telefon kako bi vas pratila, odgovor je da ne mogu. Način na koji softver funkcioniše je takav da Apple informacije o lokaciji dobija samo kada je korisnik koristio pomenutu opciju, a ne stalno. Ne postoji mogućnost da se ona naknadno uključi kako bi se pratile GPS kordinate, odnosno trenutna lokacija korisnika.

Čak i ukoliko se snage reda dokopaju iPhone-a koji je zaštićen šifrom, Apple može da povrati samo određene podatke i to samo iz njihovih aplikacija koji uključuju poruke, slike, video klipove, kontakte, istoriju poziva i audio snimke. Međutim, proces za njihovo izvlačenje je veoma komplikovan i može se uraditi samo u glavnom sedištu kompanije koje se nalazi u Kupertinu.

Apple kaže da će uglavnom obavestiti svoje korisnike ukoliko neko traži podatke o njima, jedino ako to nije zabranjeno nalogom, ili ukoliko to može da izazove povrede ili smrt određene osobe.

(Telegraf.rs / Izvor: theverge.com)

Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA