Godina koje je sada već uveliko iza nas je po svačemu bila posebna, pa tako i po znatno manjim nagradnim fondovima na esports takmičenjima. Ostali smo bez velikog broja turnira, kao što su Dota 2 International, CS:GO Major, Fortnite Svetsko Prvenstvo, pa se čak i LoL Worlds igrao bez publike. To je sve doprinelo tome da nagrade budu manje nego prethodnih godina, ali opet dovoljno velike da možemo da dokažemo da je esport nešto što tek dolazi.
Listu koju ćemo podeliti sa vama je objavio Esports Observer, koji je detaljno sabrao nagradne fondove svih turnira koji su se održali u 2020. godini. Odmah bih napomenuo da je najveća promena u odnosu na prethodne godine to što se Dota 2 više ne nalazi na samom vrhu. Nešto što je uvek bilo glavni deo Dota 2 scene je The International, koji je iz godine u godinu obarao sve rekorde po veličini, što je samo potvrdio TI9, koji je imao nagradni fond od $34 miliona. Nažalost, ove godine smo zbog pandemije ostali bez najvećeg esports događaja u godini, zbog čega je Dota 2 izgubila mesto broj 1. na ovoj listi.
Tabelu možete pronaći na sledećem linku.
To mesto su prepustili CS:GO-u, koji je i bez dva Majora uspeo da zadrži visok nivo i da pored katastrofe koja je zadesila severnoameričku scenu osvoji prvo mesto. Iako nismo gledali LAN turnire, cela godina je bila ispunjena online turnirima, koji su glavni razlog što je CS:GO zauzeo prvo mesto sa $14,75 miliona.
Drugo mesto je kao što smo spomenuli pripali Doti, koja je u izostanku Internationala i Majora uspela da dostigne solidnu cifru od $8,87 miliona. Da je sve prošlo po planu, sada pričali o brojkama blizu 50 miliona, ali nažalost, za tako nešto ćemo morati još da se strpimo.
Esport koji je najbolje uspeo da se organizuje i pored svih prepreka je definitivno bio League of Legends, koji se zasluženo nalazi na trećem mestu sa tačno 8,000,000 dolara. Iako svi znamo da je LoL možda i najpopularniji esport na svetu, po nagradama nikada nisu mogli da pariraju Valve-ovim naslovima. Način na koji funkcioniše Moba je dosta drugačiji od drugih, te igrači mnogo veću zaradu ostvare kroz plate, nego kroz nagradne fondove, što još uvek nije format koji je svuda prihvaćen. To je glavni razlog zašto LoL verovatno nikada neće parirati konkurenciji kada su u pitanju nagrade, ali to istovremeno ne znači da su njihove igrači manje plaćeni.
Nakon toga je usledio Fortnite, koji je takođe dosta izgubio kada je otkazan svetski šampionat. U 2019. godini to je bio drugi najveći turnir, pošto je fond iznosio $30 miliona, pa se ove kao i kod Dote može osetiti veliki udarac. Iza Fortnite-a se nalaze još četiri šutera, CoD, R6S, Overwatch i PUBG. Poslednja dva mesta pripala su Hearthstone-u, koji je ove godine malo povratio igrače izlaskom Battlegrounds-a, i Rocket League, za koji možemo reći da je osveženje na ovoj listi.
Nadamo se da će se u 2021. godini polako vratiti pravi svi najveći turniri, kao i publika koja čini sve te događaje posebnim. Koju igru ste očekivali da vidite na prvom mestu i da li vas je neki plasman iznenadio?
Video: Đacima oči pune suza, zaplakaćete i vi: Učiteljica Kova ispraćena u penziju posle 40 godina rada
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.