Logitech je poslao nove Pro slušalice na test pa je moje prvo pitanje bilo šta su mogli da urade da model G Pro X dodatno poboljšaju? E pa u svetu gejminga je jedna reč trenutno apsolutni hit – wireless.
Logitech G Pro X Wireless
S obzirom da smo već detaljno opisali i G Pro i G Pro X modele nećemo se ovde previše dugo baviti samim kvalitetom izrade jer je on prosto identičan. Dakle u pitanju su slušalice na kojima su upotrebljeni najbolji materijali, ram je izrađen od čvrstog metala, nisu ni teške ni previše lagane, onako na svakom koraku odišu nekom dozom solidnosti i pouzdanosti, baš ono što bi jednom gejming profesionalcu i trebalo. Ne postoje nikakvi šljašteći elementi, sve je dizajnirano relativno svedeno a opet efektno tako da odišu i dozom elegancije a osim na profesionalne gejming turnire ih slobodno možete poneti i u bilo koju ozbiljnu kancelariju bez da vas kolege gledaju čudno. G Pro X Wireless su bazirane na jačem, G Pro X, modelu koji osim samih slušalica u lepo dizajniranom kućištu donosi i futrolu za nošenje, odvojiv mikrofon, kabl za napajanje ili povezivanje sa računarom preko USB porta ako vam se istroši baterija, drugi set naušnica od memorijske pene koji je izuzetno fini na dodir i konačno mali USB dongle koji zapravo služi za samo povezivanje sa računarom. Moram još jednom napomenuti da su oba seta naušnica – i kožne i one od tkanine jako jako udobni za dugotrajno korišćenje, s tim da je onaj od tkanine još i finiji za kožu vašeg lica i ušiju pa ćete zaista pomisliti da ništa udobnije niste probali. Naravno set izrađen od kože je nešto lakši za održavanje ali u uslovima malo toplije jeseni može doći do znojenja pa je to neka vrsta kompromisa, definitivno je mnogo dobro što imate mogućnost izbora.
Na levoj slušalici se nalazi mesto na kome možete ubosti mikrofon koji je inače savitljivog tipa sa sunđerastim vrhom tako da neće kupiti neku okolnu buku. Odmah do toga se nalaze i ostale kontrole – za uključivanje/isključivanje uređaja, za mutiranje mikrofona, kontrola jačine zvuka i konačno USB-C konektor za kabl ka računaru. Sve je vrlo logično i jako lako dostupno kako bismo i očekivali od uređaja ove klase.
A radi li to bez kabla?
Ovo je možda i najbitnije pitanje za svakoga ko se ozbiljno, da ne kažem profesionalno, bavi igranjem video igara. Do sada smo imali situacije da na bežičnim modelima zvuk kasni ili je podložan različitim smetnjama i slično. Međutim sada je Logitech i na slušalice primenio svoju već oprobanu Lightspeed tehnologiju bežičnog prenosa koju smo već susretali na miševima i tastaturama. I onda omogućava da zvuk do vas stigne bez ikakvih smetnji i kašnjenja, praktično kao da su slušalice povezane preko običnog kabla. Sam risiver nije specijalno mali, ali nije ni preveliki, otprilike veličine nekog standardnog USB flash diska, a rekao bih da kod slušalica to i nije tako presudno kao kod miševa. Ima domet od preko 13 metara i prosto bilo gde u stanu da sam se kretao je bez problema hvatao signal sa računara pa sam mogao i da slušam podcastove ili neke druge audio sadržaje iz druge sobe bez problema. Sa druge strane jedna od velikih boljki bilo kog bežičnog sistema jesu baterije i moram priznati da sam se baš prijatno iznenadio što slušalice nisu bitno teže zbog njih (370 grama naspram 320 grama kod običnih G Pro X) a sa druge strane obezbeđuju autonomiju po tvrdnjama proizvođača od nekih 20 sati korišćenja. Ja mogu da primetim da sam skoro cele nedelje imao slušalice na glavi i da mi Logitech G Hub softver prikazuje da je baterija na 30%, nisam ih čak ni napunio kad sam ih izvadio iz kutije. Naravno one imaju režim štednje baterije koji sigurno produžava vreme korišćenja kada nije pušten nikakav zvuk ili ne igram neku igru, ali bih rekao da je autonomija i više nego dovoljna.
Ovde dolazimo do toga da se ponavlja priča o G Pro X modelu – kvalitet zvuka je odličan, drajveri od 50mm daju fenomenalan zvuk i tu se ništa nije promenilo uvođenjem bežične opcije. Tu su opet i Pro-Tuned EQ podešavanja gde možete vaš zvuk podesiti na isti način kao što to rade profesionalci i koristiti njihove presete, ili se prosto igrati sa svojim postavkama pa napraviti nešto novo. Bitno je naglasiti da i bežične slušalice, baš kao i G Pro X model imaju podršku za Blue Vo!ce tehnologiju koja može vaš glas pretvoriti u neki radijskog voditelja, komedijaša ili šta god vam već padne na pamet. Nisam siguran da će ovo baš previše koristiti sami profesionalni igrači, osim možda u situacijama kada se igra online pa žele da ostave bolji utisak na saigrače koji ih ne pominju, ali je svakako odlična stvar za sve youtubere, strimere i druge influensere. Opet na ovaj softver se nadovezuje odličan mikrofon koji čak i bez bilo kakvih dodataka proizvodi skoro pa savršen zvuk a sa dodavanjem efekta su mogućnosti neograničene.
G Pro X Wireless slušalice bukvalno samo nadograđuju ono što smo već videli na G Pro modelima, a to nam se već tada vrlo svidelo. Ništa od funkcionalnosti nije izgubljeno a dodata je bežična opcija i to na najbolji mogući način tako da je sada samo na korisnicima da se zapitaju da li je vreme da ulože nešto više novca u slušalice i da pređu na bežičnu varijantu. Ono što je sigurno jeste da G Pro X Wirelesss slušalice deluju kao da mogu da vas služe mnogo narednih godina i će ih biti jako teško zameniti pa možda nešto viša startna cena nije neopravdana.
Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.