Vreme čitanja: oko 3 min.

Od virtuelne stvarnosti do realnosti – gejmeri koji su postali profesionalni vozači u stvarnom svetu

Vreme čitanja: oko 3 min.

Da li ste razmišljali o tome kako igranje vozačkih simulacija može uticati na vašu budućnost i eventualno vas inspirisati da se posvetite nečemu sličnom u stvarnom životu?

  • 0
Formula 1 Foto: Tanjug/AP

Gran Turismo, ta poznata franšiza trkačkih igara koju je razvila Polyphony Digital, je od 1997. omiljena među ljubiteljima trkačkih igara. Poznata je po svojoj realističnoj fizici vožnje, detaljnim modelima automobila i opsežnim opcijama prilagođavanja, što je privuklo posvećene sledbenike godinama. Što je još impresivnije je to što su igrači koji su igrali ovu igru postali stvarni trkači zahvaljujući svojim veštinama koje su izvukli iz igre.

Lukas Ordonjez

Jedna od takvih uspešnih priča je o Lukasu Ordonjezu. Kada je 2008. godine bio student, prijavio se na prvu GT akademiju, takmičenje u potrazi za najboljim igračima Gran Turisma u Evropi i preobražavanje istih u trkače iz stvarnog sveta. Ordonjez je pobedio, pobeđujući desetine hiljada drugih igrača i nastavio sa uspešnom karijerom u motosportu. Učestvovao je na nekoliko trka visokog profila, uključujući 24 Hours of Le Mans, i danas se smatra jednim od najboljih GT vozača na svetu.

Najbolji Lukasovi rezultati:

  • Blancpain Endurance Series: Ordonjez je svoj debi na 24 časa Le Mana imao 2011. godine vozeći za tim Signatech Nissan. Završio je na trećem mestu u klasi LMP2, što ga čini prvim GT Academy pobednikom koji je postigao plasman na podijumu na ovom događaju.
  • International GT Open: Ordonjez je osvojio prvenstvo International GT Open Pro-Am 2015. godine, vozeći za Nissan GT GT Academy Team RJN.
  • Dubai 24 Hour: Ordonjez je dva puta osvojio trku izdržljivosti Dubai 24 časa, 2013. i 2018. godine, oba puta vozeći za Nissan GT Academy Team RJN.
  • Super GT: Ordonjez se takmičio u japanskoj Super GT seriji 2018. i 2019. godine, vozeći za tim Kondo Racing. Ostvario je plasman na podijumu u klasi GT300 na stazi Fuji u 2018. godini.
Formula 1, Saudijska Arabija Foto: Tanjug/AP

Jan Mardenboro

Jan Mardenboro je još jedan uspešan učenik GT akademije. Britanski vozač je bio student 2011. godine i pobedio je preko 90.000 drugih igrača da bi osvojio evropsko finale. Kao i Ordonjez, Mardenboro je nastavio da se uspešno bavi motosportom, takmičeći se u FIA šampionatu Formule 3 i FIA Svetskom prvenstvu u izdržljivosti (FIA World Endurance Championship).

Neki od uspeha ovog britanskog vozača:

  • FIA Formula 3 šampionat: 2013. godine – Ukupno 19. mesto, sa 3 podijuma.
  • FIA World Endurance Championship: Dva podijuma u LMP2 klasi.
  • 24 Hours of Le Mans: Mardenboro je četiri puta učestvovao na trci 24 sata Le Mana, 2013, 2014, 2015. i 2016. godine. Najbolji plasman je ostvario 2013. godine, kada je zauzeo peto mesto u LMP2 klasi.
  • Nürburgring 24 Hours: Mardenboro se takmičio u trci izdržljivosti 24 sata Nurburgringa dva puta, 2015. i 2016. godine, oba puta vozeći za Nissan GT Academy Team RJN. Završio je treći u SP3T klasi 2016. godine.
  • Bathurst 12 Hour: Mardenboro se takmičio u trci izdržljivosti Bathurst 12 sati dva puta, 2016. i 2017. godine, vozeći za Nissan GT-R Nismo GT3 tim. Završio je deveti ukupno i treći u Pro-Am klasi 2017. godine.

Maks Ferštapen

Ako pratite F1, veoma dobro znate ko je Maks Ferštapen. Dvostruki šampion i vozač RedBull Racing tima koji je svoju trkačku karijeru započeo kartingom, a potom stekao i iskustvo u sim trkama. Učestvovao je u iRacing Pro seriji 2014. godine i pobedio u dve trke. Maksa takođe možemo videti i na Twitch platformi kako često strimuje sa ostalim F1 vozačima iz grida – Šarl Leklerom, Lando Norisom i Aleksandrom Albonom.

Formula 1 Japan Maks Ferštapen Foto: Tanjug/AP

Ali nisu samo pobednici GT akademije postali pravi trkači – mnogi drugi igrači su iskoristili svoje veštine iz igre da bi počeli karijeru u motosportu. Primer je austrijski vozač Niki Lajtner, najbolje rangiran igrač GT pre nego što je prešao na trke u stvarnom svetu. Uspeo je da osvoji mnoge nacionalne i međunarodne šampionate u kartingu i da se takmiči u nekoliko serija turističkih automobila. To svedoči o tačnosti i realizmu fizike i mehanike u igri Gran Turismo – nije samo igra, to je alat koji se može koristiti da se razviju veštine iz stvarnog sveta i da postane platforma za početak karijere u motosportu. A sa sve većom popularnošću esporta i trkačkih igara, verovatno ćemo videti još igrača koji prelaze iz virtuelnog u stvarno u sledećim godinama.

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA