Sećate se Mercedesovog konceptnog automobila sa temom Avatar? Teško vozi, ali izgleda kao futuristički san

 
  • 0

Čudan džojstik ovalnog oblika izdiže se u stilu harmonike sa centralne konzole i takođe počinje da pulsira — tako se zapravo kontroliše AVTR

Ovo neonsko osvetljeno hromirano čudo je Mercedes-Benz Vision AVTR, konceptni automobil koji je prvi put otkriven na CES-u 2020 kao veza sa franšizom Avatar koja je od tada bila predstavljena na nekoliko auto sajmova i događaja.

Pošto je nastavak konačno stigao, Mercedes se sastao sa producentima filma kako bi ponovo prikazao automobil, ovog puta nekolicini novinara u sklopu promocije novog filma.

Projekat je prvi put započeo 2018. godine, otprilike godinu dana nakon početka produkcije filma Put vode. Mercedesovi automobilski dizajneri su radili sa dizajnerima produkcije stvarajući Pandorina stvorenja, okruženja, setove i efekte, pri čemu su oba tima međusobno posećivali studije u Nemačkoj i Kaliforniji.

Mercedes je video hiljade dizajna od Weta FX-a, koji radi sve vizuelne efekte za novi film.

Zašto Avatar? Tim je tražio partnere koji bi delili neuobičajeni etos franšize koji "nas izaziva da gledamo na naš svet malo drugačije, da shvatimo da naše akcije imaju uticaj na ljude i svet oko nas".

I Landau (producent) i Vagener (chief designer officer za Mercedes-Benz) kažu kako je početna ideja izgledala kao ostvarenje sna, a Vagener je rekao da oba brenda dele zajednički cilj – i "zajedničku odgovornost, kao proizvođača automobila", dodaje on – da svet učine boljim mestom.

Dizajn Vision AVTR inspirisan je prirodom Pandore, planete na kojoj se dešava Avatar, za koju Vagener kaže da je savršeno u skladu sa Mercedes-Benzovim dizajnerskim jezikom.

Na Pandori, Na’vi jašu neverovatna leteća stvorenja koja se zovu banshees, što je dalo inspiraciju za ukupni oblik AVTR-a. Sferni točkovi izgledaju ludo, sa osvetljenim delovima koji odražavaju duhove sa Pandorinog svetog drveta.

Trideset i tri pojedinačno kontrolisana zakrilca na zadnjoj strani se organski pomeraju dok AVTR pokreće, poput škrga ili načičkanih krila. Landau je insistirao na tome da AVTR ima vrata kako bi putnici bili zaštićeni, a način na koji se otvaraju ogromni stakleni paneli preuzet je iz pokreta bansheejevih krila.

Pandora je prekrivena bioluminiscentnom faunom, tako da je kabina AVTR-a puna radikalnog osvetljenja. Postoji nekoliko elemenata prisutnih na AVTR-u koji su došli do Mercedesovih EQ proizvodnih modela, poput njegove ukupne siluete sa jednim pramcem, tankih prednjih i zadnjih svetala i velike lažne rešetke.

Možda je najsmešniji deo ove saradnje to što Vision AVTR zapravo neće biti u novom filmu. Sve ljudske mašine koje vidimo na Pandori su brutalna, destruktivna vojna vozila koja uništavaju ekosistem planete po nalogu ljudskih korporacija, i kako Vagener kaže, "nismo želeli da Vision AVTR bude loš momak", piše The Verge, prenosi PC Press.

Čudan džojstik ovalnog oblika izdiže se u stilu harmonike sa centralne konzole i takođe počinje da pulsira — tako se zapravo kontroliše AVTR.

Ovde nema volana ili pedala, a AVTR se može voziti sa bilo kog prednjeg sedišta. Gurate džojstik napred ili nazad da biste ubrzali ili kočili i naginjete ga na bilo koju stranu da biste okrenuli ili uvrnuli vrh kontrolera da biste krenuli.

Vozačka pozicija je položena, sa sedištima u stilu čaure i ogromnim staklenim površinama sa vetrobranskog stakla i vrata koja pružaju odličan pogled napolje.

Dok je većina konceptualnih automobila obično daljinski upravljana i pogonjena malim električnim motorima sa jednocifrenim maksimalnim brzinama, Vision AVTR će dostići 35 mph. Ali to ne znači da je napravljen kao normalan automobil. AVTR je očigledno ručno pravljen i veoma krhak.

U pokretu je klimav, bučan i hladan, sa praktično nultom suspenzijom ili unutrašnjom izolacijom, a nekoliko unutrašnjih ukrasnih delova je polomljeno.

Zaposleni u Mercedesu koji vodi vožnje ima prilagođenu iPhone aplikaciju koja može da kontroliše svetla, unutrašnje funkcije, zadnje poklopce i druge delove izvan automobila. Mercedes je rekao da AVTR ima bateriju od 110 kWh i četiri elektromotora, pri čemu svaki točak može da se pokreće nezavisno.

Vožnja AVTR-a je čudno iskustvo.

Koristi istu tehnologiju džojstika koja se koristi za vozače sa invaliditetom, a kontrola je osetljiva i teško ju je modulirati. Ako ga pritisnete napred i odvojite ruku, AVTR će nastaviti da vozi napred sve dok se štap ne resetuje istom brzinom.

(Telegraf.rs)

Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA