Nove američke carine od 25%: Koji proizvođači automobila će najviše patiti?

N. M.
N. M.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 2

Nova ekonomska politika američke administracije izazvala je pravu buru na globalnom tržištu. Američki predsednik Donald Tramp potpisao je ukaz kojim se od 3. aprila uvode carinski nameti od 25 odsto na sve automobile koji nisu proizvedeni na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država.

Ova izuzetno drastična mera pogađa automobile svih proizvođača koji sklapaju svoja vozila van Amerike, uključujući i proizvodne pogone u geografski bliskim Kanadi i Meksiku. Što je još značajnije, čak i delovi proizvedeni u inostranstvu koji se kasnije koriste za sklapanje vozila u SAD biće predmet ovih nameta.

"Ako proizvodite vaš automobil u SAD, nema carina" - poručio je lakonski američki predsednik, uz napomenu da bi nove mere mogle ostati trajno na snazi.

Automobilska industrija, jedna od najvećih na svetu, već oseća prve potrese ove odluke, dok analitičari užurbano računaju ko će najviše profitirati, a ko će pretrpeti najveći finansijski udarac.

Američki proizvođači u prednosti, ali situacija nije crno-bela

Prema najnovijem indeksu domaćeg sadržaja koji je objavila poslovna škola Kogod, američki proizvođači električnih vozila Tesla prednjače kada je reč o procentu domaćih komponenti u svojim automobilima.

Njihov Model 3 Performance sadrži čak 87,5% američki proizvedenih delova i rada, što ga stavlja na vrh liste. I ostali modeli kompanije imaju impresivan procenat - Model Y (85%), futuristički Cybertruck (82,5%), kao i luksuzni Model S i Model X (oba po 80%).

Ipak, situacija nije tako jednostavna kako se na prvi pogled čini. Sam Ilon Mask, direktor Tesle, iznenađujuće je izjavio na svom X nalogu da "Tesla ovde NIJE neoštećena" i da će "uticaj tarifa na Teslu i dalje biti značajan".

Zašto je to tako? Iako se motori i baterije proizvode u američkim fabrikama, Tesla i dalje uvozi značajan broj komponenti iz Kine. Prema rečima profesora Frenka DiBoe sa Američkog univerziteta, Tesla Model 3 Long Range, ako se izuzmu američki proizvedeni motori i baterije, sadrži oko "40 odsto kineskog materijala".

Od tradicionalnih proizvođača, Ford se najbolje pozicionirao sa nekoliko verzija svog legendarnog Mustanga koji koriste 80% domaćih komponenti, dok japanska Honda takođe ima solidnu poziciju zahvaljujući modelima koji se proizvode u SAD, poput Passporta (76,5%) i modelima Odyssey, Ridgeline i Pilot (74%).

Azijski proizvođači na udaru, akcije u padu

Nova Trampova politika najviše će pogoditi proizvođače iz Azije, posebno one iz Japana i Južne Koreje, koji su u velikoj meri zavisni od američkog tržišta.

Japanski proizvođači su posebno zabrinuti, s obzirom na to da automobili čine više od četvrtine (28,3%) njihovog ukupnog izvoza u SAD. Reakcija tržišta bila je trenutna - akcije Toyote, najvećeg svetskog proizvođača automobila, pale su za 2,7%, dok su Honda i Nissan zabeležili pad od 3% odnosno 2,2%.

Korejski proizvođači Hyundai i Kia pretrpeli su još veći udarac - njihove akcije srušile su se za 4% odmah nakon objave vesti o novim carinama.

Naročito će biti na udaru pristupačni sportski modeli koji se gotovo u potpunosti proizvode van SAD. Popularni roadster Mazda MX-5, sportske Subaru BRZ i Toyota GR86, kao i Toyota GR Corolla, sadrže samo 1% američkih komponenti. U sličnoj situaciji su i brojni BMW-ovi modeli visokih performansi, uključujući M3, Z4 i M8.

Japanska vlada nije ostala nema na najavu novih mera. Premijer Šigeru Išiba izjavio je da će Tokio razmotriti sve raspoložive opcije kako bi zaštitio svoje proizvođače.

"Japan je zemlja koja najviše investira u SAD. Pitamo se da li ima smisla primenjivati identičan pristup prema svim zemljama", naglasio je Išiba tokom obraćanja u parlamentu.

Šta ovo znači za tržište i potrošače?

Carinski nameti od 25% neminovno će podići cene uvoznih automobila na američkom tržištu. Međutim, neki stručnjaci, poput Boba Luca, bivšeg potpredsednika GM-a, smatraju da ova mera samo izjednačava uslove koje američki proizvođači već decenijama imaju u drugim zemljama.

"Tarife koje Tramp uvodi samo odražavaju otprilike one koje su naši glavni trgovinski partneri primenjivali godinama", izjavio je Luc. "Nema sumnje da će carine povećati cenu neameričkih automobila i smanjiti njihov prodajni obim, ali to i jeste svrha ovih mera."

Za poređenje, Evropska unija trenutno primenjuje carinu od 10% na automobile uvezene iz SAD, uz dodatnih 20% PDV-a, iako je nedavno, prema nekim izveštajima, EU predložila smanjenje carine sa 10 na 2,5% u pokušaju da ublaži trgovinske tenzije.

Najveći domaći gubitnik mogao bi biti General Motors, koji prema analizi JP Morgan-a oko 40% svojih vozila proizvodi u Kanadi i Meksiku, što bi moglo rezultirati gubitkom od čak 14 milijardi dolara.

Ipak, američka administracija najavila je da će vozila proizvedena u okviru Američko-meksičko-kanadskog sporazuma (USMCA) biti predmet posebne procedure, što bi moglo ublažiti udarac na regionalnu proizvodnju.

Dok stručnjaci debatuju o dugoročnim efektima ove mere, jedno je sigurno - američko tržište automobila uskoro će doživeti velike promene, a potrošači bi mogli ostati bez pristupačnih uvoznih modela na koje su navikli.

(Telegraf.rs/Autoblog.rs)

Video: Skandal! Ova odluka sudija upropastila je istorijsko veče Nikole Jokića

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA